Google Asistan’dan sayfayı yüksek sesle okumasını isteyin

Web sayfalarına daha kolay erişim: Google Asistan’dan sayfayı yüksek sesle okumasını isteyin

Web sayfalarına daha kolay erişim: Google Asistan'dan sayfayı yüksek sesle okumasını isteyin
Web sayfalarına daha kolay erişim: Google Asistan‘dan sayfayı yüksek sesle okumasını isteyin

Telefonunuzda her gün ne kadar okuduğunuzu düşünün: haberleri takip etme, yeni bir blog tarama, son olarak herkesin konuştuğu makaleyi okuma. Bu, görsel veya okuma güçlüğü çeken veya daha az makale almak için biraz yardıma ihtiyaç duyan insanlar için bir engel olabilecek çok fazla metin okumayı gerektirebilir.

Google Asistan ile tarayıcınız artık web makalelerini sesli olarak okuyabilir. Tarayıcınızda Android telefonunuzda bir web makalesi görüntülendiğinde, “Hey Google, okuyun” veya “Hey Google, bu sayfayı okuyun” diyebilirsiniz. Web sayfasının içeriği hemen sesli okunur. Takip etmenize yardımcı olmak için tarayıcınız sayfayı otomatik olarak kaydırır ve yüksek sesle okunurken kelimeleri vurgular. Ayrıca okuma hızını değiştirebilir ve birden fazla ses arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlardan bahsetmişken, web sayfaları etkileyici ve doğal seslerle yüksek sesle okunarak, kendiniz yüksek sesle okuyorsanız kullanacağınız tonlama ve ritmi kullanmayı amaçlamaktadır.Orijinal içerik ana dilinizde değilse, Google Asistan tarayıcınızı 42 dilde yüksek sesle okumak üzere tetikleyebilir. İstediğiniz dili seçmek için çeviri menüsünü kullanabilirsiniz; tüm sayfalar otomatik olarak çevrilecek ve o dilde okunacaktır.Web sitelerinin bu işlevi etkinleştirmek için özel bir şey yapmasına gerek yoktur. Bu özelliği kullanmamayı tercih eden web yöneticileri nopagereadaloud etiketini kullanabilir . Bir geliştiriciyseniz, Google Asistan’ın Google’daki İşlemleri kullanarak mobil uygulamanızdaki içeriği yüksek sesle okuma yeteneğini ekleyebilirsiniz.Bu yeni deneyimle, dil engellerini kaldırmayı ve çok çeşitli kişilerin web’den bilgiye daha kolay erişmesine yardımcı olmayı umuyoruz.
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google geliştiricileri, Mesajlar isimli anlık mesajlaşma uygulamalarının beta sürümünü güncellediler. Güncellemeden sonra bu sürüme ait kodları inceleyen geliştiriciler, Google'ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığını fark ettiler.

Google Mesajlar’a iMessage Benzeri Bir Özellik Geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahte Corona Virüsü Paylaşımları Hakkında İşlem Başlatacak

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Corona Virüsü Açıklaması