Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Nihayet Geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Nihayet Geldi

0
Google, Telefon kullanımında büyük kolaylık sağlayan Google Asistan, nihayet Türkçe dil desteğini getirdi.

Akıllı telefonlarında asistanlardan sıkça faydalananlar, Google Asistan‘ın Türkçe dil desteği olmaması sebebiyle Android cihazlarda asistansız kalmış durumdaydı. Genel olarak da desteklediği dillerin sayısı bakımından geri kalmış olan Google, tüm bu eleştirilerin ardından nihayet içinde Türkçe‘nin de olduğu pek çok dile destek getirdi.

 Bir süredir beta aşamasında olduğunu bildiğimiz Google Asistan, artık Türkçe dil destekli ve gücünü yapay zekadan alıyor. Ülkemizde en sık kullanılan asistan olan Siri‘den çok daha gelişmiş olduğu bilinen Google Asistan‘ın aynı zamanda cihaz seçeneği de çok fazla ve bu da yakın zamanda ülkemizde en çok tercih edilen akıllı asistan olmasını sağlayacak gibi duruyor.

Google Asistan‘ın Türkçe olmasıyla birlikte kullanıcılar artık telefonlarıyla sorularına cevap almak, planlamalarını yapmak ve hatta fıkra anlattırmak gibi pek çok enteresan diyalogda bulunabilecekler. Google Asistan‘ın Türkçe desteği henüz tüm kullanıcılar için aktif değil ancak yavaş yavaş herkesin erişimine açılacağı düşünülüyor.

Sonuç: Adnan Güney diyorki!
 
Google Asistan‘ın Türkçe desteği henüz tüm kullanıcılar için aktif değil ancak yavaş yavaş herkesin erişimine açılacağı düşünülüyor.”
Bende, kolları sıvadım ve Android sistemimde bu uygulmanın çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. 

 Mobili açtığımda maalesef çalışmadığı iletisini gördüm. Ancak! Şu yolu takip ederek güzel sonuçlara ulaştım..

Android: 

Kullanabileceğiniz diller

Android telefonlarda ve tabletlerde Google Asistan Almanca, Endonezce, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce (Brezilya) ve Tayca olarak kullanılabilir. Yakında daha fazla dil eklenecektir.
Gerekenler

Google Asistan‘ı kullanmak için şu özelliklere sahip bir telefon veya tablete ihtiyacınız olacaktır:

  • Android 5.0 veya sonraki bir sürüm
  • Google uygulaması 6.13 veya sonraki bir sürüm
  • Google Play Hizmetleri
  • 1,0 GB bellek
  • Cihazın dili, yukarıda listelenen dillerden birine ayarlanmalıdır.1. Adım: Google Asistan‘ı açınAndroid cihazlar (Pixel hariç)Telefonunuzda veya tabletinizde Google uygulamasını “G” tıkla ve aç.

  • Ana ekranda Menü, üç yatay çizgiye tıkla >>  Ayarlar‘a dokunun.
    “Google Asistan”ın altında Ayarlar  Aç’ı tıklayın. veya Google asistan henüz desteklenmiyor yazısına tıklayın.

 Karşınıza şu şekilde bir görüntü çıkacak: Google Asistan yapılandırmasi.

Google asistanın size hitap ismi girin ve Asistan ismine tıklayın.

Kişisel bilgiler, Asistan, Hizmetler, Home, menüsünü göreceksiniz. Benden bu kadar, güle güle kullanın. Benzer haberler için, Takip sistemlerinden ilginç konuları takip edebilirsiniz.

Son adımlar:
2. Adım: Görüşme başlatın
Telefon veya tabletinizde Ana Sayfa düğmesine dokunup basılı tutun veya “Ok Google” deyin.
İpucu: Bazı cihazlarda “Hey Google” da diyebilirsiniz.
Bir soru sorun veya bir komut söyleyin.

İpucu: Pixel 3 telefonlarda, telefonunuz kilitliyken de “Ok Google” diyerek Google Asistanınızla konuşabilirsiniz. Kilit ekranınızda göreceğiniz ve işiteceğiniz bilgileri nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap