Google Asistan, kendi selefini ortadan kaldırdı

Google Asistan güncellemesi eski uygulamanın fişini çekti

Bundan 9 yıl önce Türkçe dil desteğini kendi sistemine ekleyerek Türk kullanıcılarını mest etmiş olan Google Voice Search, kendi yerini halefine devrediyor. Ayrıca Google’ın arama çubuğunda yer alan mikrofon simgesi de tozlu raflardaki yerini almak üzere.

Google Asistan güncellemesi eski uygulamanın fişini çekti

Bazı telefon kullanıcıları Google Voice Search uygulamasını kullanmaya devam etse de yeni güncelleme yüzünden artık böyle bir şansa sahip olmayacak. Buna ek olarak “Hey Google deyin!” ifadesi, “Asistanınıza sorun!” ifadesi ile değiştirildi.

Eski sistemi kullananlar ve henüz yeni arayüze geçmemiş olanlar, eski arayüzü kullanmaya devam etseler de arama sonuçlarının Google Asistan tarafından listelendiğini görecekler. Voice Search yazılımının Google Asistan yazılımından daha fazla dil desteği sunması, ilgili güncellemenin eksi yönlerinden biri.

Bu zorunlu değişikliği hayata geçirmek isteyen Google, niyetini şöyle açıkladı: “Açık bir şekilde konuşmak gerekirse kullanıcıların Google Asistan’ı tercih etmelerini istiyoruz. Birden fazla akıllı cihaz ile uyumlu olan yazılımımız, şimdilik, bazı telefonlarda aktif. Bu değişikliği aşamalı bir şekilde diğer cihazlara da getireceğiz.”

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-asistan-guncellemesi-eski-uygulamanin-fisini-cekti

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

2019 Yılının Doğal Kaynakları Tükendi (Türkiye İçin Durum Daha da Vahim)

Hepatit hastaları ayrımcılığa uğruyor, damgalanıyor! (Hepatit hastası: İş yerinde mobbinge maruz kaldım)