1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google, Arama Sonuçlarını: Yapılandırılmış Verilerle Zenginleştirme

Google, Arama Sonuçlarını: Yapılandırılmış Verilerle  Zenginleştirme
+ - 0

Web Yöneticisi Merkezi Resmi Blog makalesinde, 24 Nisan 2019 Çarşamba günü yaptığı açıklamada:  Web Yöneticilerininyapılandırılmış verilerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz şeklindeydi.  İçeriğinize işaretleme eklediğinizde, arama motorlarının bir sayfanın farklı bileşenlerini anlamalarına yardımcı olursunuz. 

Uzun yıllardır, daha zengin bir arama deneyimi sağlamak için web sitelerinde İçeriğinize işaretleme eklediğinizde, arama motorlarının bir sayfanın farklı bileşenlerini anlamalarına yardımcı olur.

Web Yöneticisi Merkezi Blog‘u Google dizini için tarama siteleri ve dizin oluşturma ile ilgili resmi haberlerin sunulduğu resmi bir blog olduğunu bilmeniz, konulara daha samimi,içten ve güvende bakmanızı sağlayıp kolaylaştırır. 

Google’ın sistemleri sayfanızı daha net bir şekilde anladığında, Google Arama (SEO) bu yayında açıklanan harika özellikler sayesinde içeriği görüntüleyebilir, bu da kullanıcı deneyimini artırabilir ve size daha fazla trafik kazandırabilir.

“Web sitelerinizin Google Arama sonuçlarında nasıl gösterildiğini ve düzeltebileceğiniz sorunlar olup olmadığını anlamanız için araçlar sağlamak için çok çalıştık. Yapılandırılmış verilere tam bir genel bakış sağlamak için, araştırmak için bir dizi yapmaya karar verdik”. Bu yayın hızlı bir giriş sağlar ve bazı en iyi uygulamaları tartışır, gelecekteki yayınlar yapılandırılmış verilerle başarılı olmak için Arama Konsolu‘nun nasıl kullanılacağına odaklanır.

Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veriler, bir sayfa ve içeriği hakkında bilgi vermenin yaygın bir yoludur – bunu yapmak için schema.org sözlüğünü kullanmanızı öneririz. 

Google, üç farklı sayfa içi işaretleme biçimini destekler: 

JSON-LD (önerilir), Microdata ve RDFa. Farklı arama özellikleri farklı türden yapılandırılmış veri gerektirir – bunlar hakkında daha fazla bilgiyi arama galerimizde bulabilirsiniz

Geliştirici belgelerimiz, yapılandırılmış verinin temelleri hakkında daha fazla ayrıntıya sahiptir .

Yapılandırılmış veriler, Google’ın sistemlerinin içeriğinizi daha doğru bir şekilde anlamalarına yardımcı olur; bu, kullanıcılar için daha alakalı sonuçlar alacağı için daha iyi olduğu anlamına gelir. 

Yapısal verileri uygularsanız, sayfalarınız Google arama sonuçlarında gelişmiş bir görünümle gösterilmeye uygun hale gelebilir.

Feragatname: Google, sayfanız doğru şekilde işaretlenmiş olsa bile yapılandırılmış verilerinizin arama sonuçlarında görüneceğini garanti etmez. Yapılandırılmış verilerin kullanılması bir özelliğin bulunmasını sağlar, bulunacağını garanti etmez. Yapılandırılmış veri kuralları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yapısal verileri kullanan siteler sonuçları görüyor Yıllar geçtikçe, ekosistemde yapılandırılmış verilerin artan bir şekilde kabul edildiğini gördük. Genel olarak, zengin sonuçlar, kullanıcıların sayfalarınızın aramalarıyla nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur, böylece web siteleri için başarıya dönüşürler. Örnek olay galerimizde gösterilen bazı sonuçlar :

Eventbrite, etkinlik yapılandırılmış verileri kaldırarak arama trafiğinin tipik YOY büyümesinde % 100 artış gördü.
Jobrapido, Google Arama’daki iş tecrübesine entegre olmuş ve organik trafikte % 115Google trafik ziyaretçilerinde yeni kullanıcı kayıtlarında % 270 artış ve Google ziyaretçilerinin iş sayfalarında % 15 daha düşük hemen çıkma oranı görmüştür.

Rakuten, tarif arama deneyimini kullandı ve arama motorlarından gelen trafikte 2,7 kat, oturum süresinde ise 1,5 kat arttı.

Yapılandırılmış veriler nasıl kullanılır?

Sitenizin yapılandırılmış verilerden faydalanmasının birkaç yolu vardır. Aşağıda, farklı hedef türlerine göre gruplandırılmış bazı örnekleri ele alıyoruz: marka bilincini arttırmakiçeriği vurgulamak ve ürün bilgilerini vurgulamak.

1. Marka bilincini arttırın 

Markanızı yapılandırılmış verilerle tanıtmak için yapabileceğiniz şeylerden biri, Logo , Yerel işletme ve Site Bağlantıları arama kutusu gibi özelliklerden yararlanmaktır. Yapılandırılmış veri eklemeye ek olarak , sitenizi Bilgi Paneli için doğrulamalı ve işletmenizi Google My Business’ta talep etmelisinizLogo içeren bilgi paneline bir örnek.

Kredi: Google

2. İçeriği vurgulayın 

Web’de içerik yayınlarsanız, endüstrinize bağlı olarak içeriğinizi tanıtmanıza ve daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olabilecek birkaç özellik vardır. Örneğin: Makale , Ekmek kırıntısı , Etkinlik , İş , Soru ve Cevap , Yemek Tarifi , İnceleme ve diğerleri. İşte zengin tarifli bir sonuç örneği.

Kredi: Google

3. Ürün bilgisini vurgulayın

Mal satıyorsanız, fiyat, kullanılabilirlik ve inceleme derecelendirmeleri dahil olmak üzere sayfanıza ürün yapılandırılmış veri ekleyebilirsiniz . 

Ürününüzün alakalı bir arama için nasıl gösterebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Deneyin ve Web Yöneticisi Merkezi’ne bildirin

Artık yapılandırılmış verilerin önemini anladığınıza göreonu sayfalarınıza nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için kod çizelgemizi deneyin. 

Yapılandırılmış veriler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi izlemeye devam edin, gelecek yayınlarda çabalarınızı daha iyi analiz etmek için Arama Konsolu’nu nasıl kullanacağınızı tartışacağız.

Yapılandırılmış verilerin sizin için nasıl çalıştığına ilişkin düşüncelerinizi ve hikayelerinizi duymaktan, Twitter ya da forumumuz aracılığıyla bize geri bildirim göndermekten mutluluk duyacağız.

Bu anlatım ve video: 

Veri Araçları Kategorisi Kullanım kılavuzu’nuz olacaktır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap