Google Arama için Web Sayfanızın En İyi Tarihini Bildirin
  1. Ana Sayfa

Google Arama için Web Sayfanızın En İyi Tarihini Bildirin

0

Web sayfanız için en iyi tarihi Google Arama’ya bildirin
Bazen, Google arama sonuçlarında listelemelerin yanındaki tarihleri ​​gösterir. 
Bu yazıda, web yöneticilerinin bu tarihlerin nasıl belirlendiğiyle ilgili sorduğu bazı soruları yanıtlayacağız ve bunların doğruluğunu arttırmaya yardımcı olacak en iyi uygulamaları sunacağız.

Tarihler nasıl belirlenir?

Google, otomatikleştirilmiş sistemleri, haber içeriği de dahil olmak üzere zamana duyarlı olabilecek sayfalar için uygun olacağını belirlediğinde sayfanın tarihini gösterir:

Tarihler nasıl belirlenir?

Google, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli faktörleri kullanarak bir tarih belirler: Sayfada listelenen belirgin tarihler veya yapılandırılmış işaretleme yoluyla yayıncı tarafından sağlanan tarihler.

Google, tek bir faktöre bağlı değildir, çünkü hepsi sorunlara eğilimli olabilir. Yayıncılar her zaman net bir tarih belirtmeyebilir. Bazen, yapılandırılmış veriler eksik olabilir veya doğru zaman dilimine ayarlanamayabilir. Bu nedenle, sistemlerimiz bir sayfanın ne zaman yayınlandığını veya önemli ölçüde güncellendiğini en iyi tahmin edeceğimizi bulmak için çeşitli faktörlere bakarlar.

Sayfada tarih nasıl belirtilir

Google’ın doğru tarihi seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncıları şunları yapmalıdır:
Net bir tarih göster: Sayfada belirgin bir tarih gösterin.
Yapısal verileri kullanın:AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified saat dilimini doğru zaman dilimi belirteci ile kullanın. Yapısal verileri kullanırken, tarihler için ISO 8601 biçimini kullandığınızdan emin olun.Okumak isteyebileceğiniz ilgili bir haber: Büyük resim:

Yapısal verileri kullanın: AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified saat dilimini doğru zaman dilimi belirteci ile kullanın.

1. Blogger DatePublished ve DateModified Hatalarını Düzeltme

2. Site İçin Yapısal Veri İşaretleme

3. Webmasters Veri İşaretleyici Kullanımı Sesli Videolu Anlatım

Google Haberler’e özgü yönergeler

Google Haberler, içeriğin yayınlanma veya güncellenme tarihini ve saatini açıkça göstermeyi gerektirir. Görünür tarih ve saate ek olarak kullanılması tavsiye edilse de, tek tek yapılandırılmış veriler yeterli değildir. Tarih ve saat, başlık ile makale metni arasında konumlandırılmalıdır. Daha fazla bilgi için makale tarihleriyle ilgili yardım sayfasını ziyaret edin.

Bir makale önemli ölçüde değiştirildiyse, ona taze bir tarih ve saat vermek mantıklı olabilir. 
Ancak, önemli bir bilgi veya tazelenme için başka bir zorlayıcı sebep eklemeden bir hikayeyi yapay olarak tazelemeyin. Ayrıca, daha önce yayınlanmış olanlardan çok az güncellenmiş bir hikaye oluşturmayın, ardından eski hikayeyi silin ve yenisine yönlendirin. Bu, makale URL kurallarına aykırıdır.

Web sayfalarındaki tarihler için daha iyi uygulamalar

Yukarıda listelenen en önemli gereksinimlere ek olarak, Google’ın bir web sayfası için gösterilmesi gereken en iyi sayfayı belirlemesine yardımcı olacak ek en iyi yöntemler şunlardır:
Bir sayfanın ne zaman güncellendiğini göster :
 Bir sayfayı önemli ölçüde güncellerseniz, görünür tarihi de (ve eğer görüntülerseniz saatinigüncelleyin. İsterseniz, iki tarih gösterebilirsiniz: bir sayfa orijinal olarak ne zaman yayınlandı ve ne zaman güncellendi. Bunu sadece okuyucularınız için görsel olarak net bir şekilde yapın. 
Her iki tarihleri gösteren, o da son derece kullanılmasını öneriyoruz datePublished ve dateModified için AMP veya olmayan AMP sayfalarında daha kolay algoritmalar tanımak için yapmak.

Doğru zaman dilimini kullanın : Bir zaman belirtiyorsanız , uygun şekilde gün ışığından yararlanma saati dikkate alınarak doğru zaman dilimini sağladığınızdan emin olun .
Kullanımda tutarlı olun. 
Bir sayfada, yapılandırılmış verilerde ve sayfanın görünür kısmında tam olarak aynı tarihi (ve potansiyel olarak zamanı) kullandığınızdan emin olun. 
Sayfada bir tane belirlerseniz aynı saat dilimini kullandığınızdan emin olun.

Bir sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili gelecekteki tarihleri ​​veya tarihleri kullanmayın:
Her zaman, bir sayfanın kendisinin yayınlandığı veya güncellendiği bir tarih kullanın, sayfanın yazdığı bir etkinliğe, özellikle de etkinlikler için olan bir şeye bağlı bir tarihe değil Gelecekte olan diğer konular ( uygunsa, Olay işaretlemesini ayrı olarak kullanabilirsiniz ).

Google’ın yapılandırılmış veri kurallarına uyun : Google, bir sayfada belirtilen bir tarihin (veya genel olarak yapılandırılmış verilerin) kullanılacağını garanti etmese de, yapılandırılmış veri yönergelerini izleyerek algoritmaların makinede okunabilir bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamasına yardımcı olur.

Sayfadaki diğer tarihleri ​​küçülterek sorun giderme : Yukarıdaki en iyi uygulamaları uyguladıysanız ve yanlış tarihlerin seçildiğini tespit ettiyseniz, sayfada görünebilecek diğer tarihleri ​​kaldırabilir veya en aza indirebilir misiniz? 

Umarız bu yönergeler web sitenizin sayfalarında doğru tarihi belirlemenizi kolaylaştırır! Bununla ilgili sorularınız veya yorumlarınız veya diğer yapılandırılmış veri konuları için, web yöneticisi yardım forumlarına katılmakta tereddüt etmeyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap