Google, Android 13’te radikal tasarım değişikliğine gidecek
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Google, Android 13’te radikal tasarım değişikliğine gidecek

0

Google, geçtiğimiz günlerde Developer Preview sürümünü yayınladığı Android 13 için gelişmiş Metarial You özellikleri sunacak.

Google, geçtiğimiz günlerde Android 13 Developer Preview (Geliştirici Önizleme) sürümünü yayınladı. İlk olarak Android 12’de karşımıza çıkan Material You, Android 13 ile daha gelişmiş özelliklere sahip olacak.

Kullanıcı odaklı yenilikler sunmaya devam eden Google, Android 13 işletim sistemini kişiselleştirilebilir hale getiriyor. Bazı özellikleri sızdırılan Android 13, yeni tasarım ögeleriyle kullanıcılara kapsamlı değişiklik imkanı sunacak.

Android 13, Material You ile kişiselleştirilebilir hale gelecek

Android 12 işletim sisteminde beta süreci henüz tamamlanmamışken yeni sürümün Developer Preview sürümü ortaya çıktı. Android 13 ile kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen Google, Material You tasarım dilinde bazı değişiklikler yapacak.

Google, Android 12 Beta 3 sürümünde dinamik tema özelliğini uygulama simgelerine entegre etti. Dinamik tema özelliğini sadece kendi uygulamalarının simgeleri için aktif eden şirket, Android 13’te tüm geliştiricilere sunacak. Android 13, bir başka deyişle kullanıcıların uygulama yüklemeden farklı tema simgeleri kullanmasına olanak tanıyacak.

Şirket, dinamik tema özelliğinin uygulama geliştiriciler tarafından ufak değişiklikler ile aktif edileceğini açıkladı. Geliştiriciler, hazırladıkları ikonun tek renkli vektör hali ve uygulamada yapılacak XML değişiklikleriyle uygulamalarını dinamik temaya uyumlu hale getirebilecek.

Android 13 işletim sistemiyle birlikte beklenen bir diğer özellik ise arkaya dokunmayı algılama. iPhone’larda karşımıza çıkan bu özellik, kullanıcıların istedikleri fonksiyonu cihazın arka kısmına dokunarak hızlıca gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Google’ın Android 13 ile birlikte tüm cihazlara bu özelliği getireceği tahmin ediliyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap