Google Analytics hesabı blogda nasıl yapılır
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Analytics hesabı blogda nasıl yapılır

1

Yeni kurduğunuz blog’unuza Google Analytics Hesabı oluşturmak vereceğiniz en doğru karardır. Google da bir blogunuz varsa gmail hesabları ile ilgili bir sorununuz yok demektir. Tüm işlemlere yeni başlıyorsanız bir blog açmak için gmail hesabına ihtiyacınız olacaktır. Google gmail hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı inceleyerek hesap işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Google Analytics web tabanlı bir sistem yapısına sahip olup, blog’unuzun tüm verilerinin işlendiği bir sayaç sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Google’un ücretsiz sunduğu bu hizmetler nelerdir ?

Günlük ziyaretci, Tekil ve çoğul ziyaretciler, Tarayıcı bilgileri, nerden geldiği, bilgisayar donanım bilgileri özeti ve birçok kapsamlı veri bilgisini kapsıyor (Ülkeler, haritalar v.s)
Bu uygulamayı kullanabilmeniz için blog’unuz veya sitenize Google tarafından hazırlanan küçük bir “Javascript” kodunu blog’unuza eklemek. Şimdi sırası ile bu konuyu inceleyelim.

Google analytics hesabınızı oluşturun

Google hesabınıza giriş yapın. Hesap yönetimi –> Yeni hesap oluştur bağlantısına tıklayarak açılan sayfada blog yada sitenizin adını (Farklı site ve bloglar açtığınızda ayırt edebilmeniz için gerekli) yazıyorsunuz. (Örnek : Guney59 Paylaşım)
Hemen altında yer alan Web sitenin URL’si kısmına “kutuyu açılır konuma getirin ve
(http:// ) seçiminizi yapın. Altta örnekte gördüğünüz gibi blogunuzun/sitenizin linkini yazın;
örnek : http://www.guney59.blogspot.com
Diğer ayarları ellemeden sözleşmeyi kabul edip işaretleyin ;

hesap-yonetimi

Hesap oluştur tıklayın.Açılan pencerede, aşağıda resimdei gördüğünüz verilen kodu sitenize yapıştırabilirsiniz. Ancak yeni blogger uygulamalarında bu işlem basitleştirildi. Resmin üstünde gördüğünüz izleme kimliğini kopyalayıp sitenizin ; Kumanda panelinde, Diğer -> Google Analytics web mülkü -> yazan kısmına yapıştırıp ayarlarınızı kaydedin.

izleme-kodu

Google Analytics sayfasına dönerek Alt kısımda kaydedin. Kod, Html Şablonunuz da </head> kapanış etiketinin üstüne ekleneceğini unutmayın.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Adnan bey kolay gelsin, bir sorum vardı size, google analytics te kendi girislerimizide görüyoruz bunun analize etki etmemesi için ne yapabiliriz. TEŞEKKÜRLER.
    Geçen sorduğum soruya verdiğiniz için TEŞEKKÜRLER. Dediginiz seo açısından doğru. Bu sorum ve yoruumla düzeltiyor. Emeğinize sağlık.TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir