1. Anasayfa
 2. Adsense

Google Adsense Tarayıcı Erişim Sorun ve Çözümü


3

Google, Adsense 2’inci onay sürecinden sonra, blog veya sitenize eklediğiniz reklam kodu için Adsense den gelen mail yazısında, tarayıcı erişimi sağlanamadı ileti çözümü nedir? Siteniz için Google Adsense onay sürecini tamamladı iseniz, Adsense den gelen mail sonucu sitenize reklam kodu eklemeniz gerektiği söylenecektir.

Adsense 1’inci aşama onay sonucunda dikkat etti iseniz Adsense gadget’inizin uygulamaya açıldığını belirtmiş “Blog kayıtlarının altına eklenen” ve reklam kodunu sitenize eklemeniz söylenir.

İkinci aşamada reklam kodu siteye neden koyulur? Adsense ve reklam verenler arasında gerçekleşen anlaşma gereği, siteniz inceleme dönemindedir. Bu devrede içeriklerin hangi okuyucu kitlesine hitap ettiği ve ne sıklıkta talep yarattığı araştırılır. İçerikleriniz kaliteli belli bir kitleye hitap ediyor ve talep yaratıyor ise yaklaşık bir iki hafta içinde, Adsense’den tekrar mail gelerek reklam onayınız size bildirilir.

Bu bildirimin ardından birkaç saat içinde reklamlar gösterime geçer. Bu aşamada takip etmeniz gereken çok önemli bir konu vardır. Google Adsense içerik arama ve değerlendirme örümcekleri Google arama boot’lardan ayrı çalışır.

Bu nedenle Adsense, izleme reklamlarınıza tarayıcı sorunlarından dolayı ulaşamayabilir. Sitenizdeki reklam izleme tarayıcı sorunu hakkında, Adsense’nin size gönderdiği bildirim maili geç gelebilir. (Yaklaşık 2 hafta) Böyle bir durum ile karşılaşmamak ve riskleri minimize etmek için yapabileceğiniz işlemleri aşağıda adım adım inceleyerek uygulayın.

Adsense Tarayıcı Erişim İçin Yetkilendirme :

1. Blogger kumanda paneline girin, Kazançlar sekmesine tıklayın ve Adsense hesabınızı açın.

2. Açılan pencerede sağ üst kısımda dişli icon’a veya sol sekmede, tıklayarak Ayarları açın.

dişli-ayarlar

3. Erişim ve yetkilendirmeTarayıcı erişimi sekmesine tıklayın. Sarı renkli bir pencere ile karşılaşacaksınız. Burada, Giriş bilgisi ekle ismine tıklayın.

Karşınıza çıkan pencerede şu bilgiler görülecektir.

Kısıtlı Dizin veya Kısıtlı URL: Blogger veya web site  URL’nizi yazın. Örnek : “https://adnanguney.blogspot.com” > link sonunda, Slash olmadan ekleyin

Giriş URL’si : “https://adnanguney.blogspot.com/”  > link sonuna, Slash ( / )ekleyerek

Giriş yöntemi : Açılır ok simgeye tıklayın ve GET ismini seçin.

Parametreler : Google hesabınız ile giriş yaptığınızdan Gmail bilgilerini sol tarafa sağ tarafa da şifrenizi yazın. En altta görülen diğer pencereyi kaldır sekmesi ile kaldırın. Farklı bloglar için giriş yapacaksanız ve hesabınız aynı ise alt pencereler ile devam edebilirsiniz. Sitenizin doğruluğu hakkında çıkan mesaj talimatları ile web sitenizi doğrulayın ve Devam et ismi ile devam edebilirsiniz.

4. Giriş bilgisini test et sekmesine tıklayarak işleminizi test edin.yaptığınız işlem doğru ise açılan pencerede blog’unuzu görmeniz gerekir.

5. Blogunuzu görüyorsanız pencereyi kapatın ve Giriş bilgisi ekle sekmesine tıklayın.

adsense-tarayici-giris

6. Tüm bilgileri girdi iseniz ve pencerede ön izlemeyi göremiyorsanız. Ayarları kaydet sekmesine tıklayın. Adsense penceresinde yaptığınız işlem görülecektir. Ancak sağ tarafta taranmıyor ifadesini göreceksiniz.

7. Böyle bir durumda yapacağınız işlem, Taranamıyor ismi altında düzelt ismine tıklayın. Şöyle bir yazı göreceksiniz “ Web Yönetici Araçları ile sitenizi doğrulamanız gerekmektedir. Henüz yapmadıysanız lütfen sitenizi doğrulayın.” Site doğrulayın mavi yazıya tıklayın ve Web yönetici araçlarına giriş yapın.

8. Doğrulama seçeneklerini göreceksiniz. Daha önceden zaten doğrulama yaptığınızdan Html etiketi seçeneğini seçin DOĞRULA ismine tıklayın.

Yeşil bir renk ile doğrulama başarılı olduğunu göreceksiniz. Önemli NOT: Herhangi bir neden ile tema değişimi yaptığınızda her ne kadar Web araçlarında doğrulanmış olarak görülse de siteniz, Google Adsense tarayıcı örümceği farklı çalıştığından gerekirse doğrulama etiketini siteniz head başlangıç kod altına ekleyin ve doğrulama seçeneğini tekrarlayın.

adsense-site-dogrulama-mesaji

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. merhahabalar konuyu güncelleyebilir misiniz acaba? sistem değişti mi yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba Mehmet bey, konuyu kontrol ettim ve sorunsuz onaylı çalışıyor. Tarayıcı Adsense tarafından taranabiliyor. sizin için sorun olan kısım neresiydi acaba?

 2. Teşekkür ederim. Çok işime yaradı bu bilgi Adnan Bey

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir