Google 10 Ağustos’ta Alışveriş Reklamı Göstermeyi Durduruyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Google 10 Ağustos’ta Alışveriş Reklamı Göstermeyi Durduruyor

0

Google, 10 Ağustos İtibarıyla Türkiye’deki Alışveriş Reklamlarını Kapatma Kararı Aldı

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki çözülemeyen reklam sorunu, Google’a yeni bir adım attırdı. Bu uygulama kapsamında Google, 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’deki kullanıcılara alışveriş reklamı göstermeyecek. Kullanıcılar, sorunlar çözüldükten sonra alışveriş reklamı görmeye devam edecekler.

Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan sorunlarda yeni bir dönem başladı. Rekabet Kurumu’nun, 2020’nin başında aldığı “Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranmasını” öngören kararı doğrultusunda, Google yeni bir adım attı. ABD merkezli teknoloji devi, 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’deki arama sayfalarından alışveriş reklamlarını durduracağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google yetkilileri, Rekabet Kurumu’na bir dizi tedbir adımının sunulduğu ifade ediyor. Ancak yaşanan süreçte bu tedbirlerin uygulanabilirliğinin belirsiz olması nedeniyle bir sonuca varılamamış. Google yetkilileri, bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi ve faaliyetlerin sürdürülebilmesi için böyle bir karar aldıklarını ifade ediyorlar.

ABD merkezli teknoloji devi Google, Rekabet Kurumu’na sunduğu tedbirlerin detaylarına değinmiyor. Ancak sunulan tedbirlerin Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu olduğu ifade ediliyor. Uygulanabilirliğin neden belirsiz olduğu konusunda da yine bir detaya değinilmiyor.

Google, 10 Ağustos İtibarıyla Türkiye'deki Alışveriş Reklamlarını Kapatma Kararı Aldı

Alınan kararla birlikte Google, 10 Ağustos itibarıyla alışveriş reklamlarını Türkiye’deki arama sonuçlarından kaldıracak. Ancak görünüşe göre bu süreç, sonsuza dek devam etmeyecek. Çünkü Google, Rekabet Kurumu ile çalışmaların devam ettiğini ve konuyla ilgili çözüm arayışlarında olduklarını ifade ediyor. Bir çözüm yolu bulunduktan sonra da Google, reklam göstermeye devam edecek.

kaynak: https://www.dunya.com/gundem/google-alisveris-reklamlarini-turkiyeye-kapatiyor-haberi-476522

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir