Gmail Tasarımı Değişti: İşte Yeni Tasarım ve Özellikler
  1. Ana Sayfa
  2. Google Gmail ve Inbox

Gmail Tasarımı Değişti: İşte Yeni Tasarım ve Özellikler

0

 

Gmail Tasarımı Değişti: İşte Ayda Yılda Bir Girenlerin Bile Fark Edeceği Tüm Yenilikler

Uzun bir süredir Gmail için yeni bir arayüz geliştiren Google, yeni tasarımı bugün tüm kullanıcılara açtı. Gelin, yeni tasarıma ve Gmail’e gelen diğer özelliklere bakalım.

Günümüzün en çok kullanılan e-posta hizmetlerinden birisi olan Gmail, bugün yeni tasarımını tüm kullanıcılar için yayınladı. Şubat ayından bu yana yeni bir arayüz üzerinde çalışan şirket, bu arayüzü bugün itibarıyla tüm kullanıcılarına açtı. Google’ın Material Design 3 tasarım dilinden de izler taşıyan yeni arayüz, bazı önemli geliştirmelere ve iyileştirmelere ev sahipliği yapıyor.

Gmail’i ziyaret eden kullanıcıların ilk fark edecekleri değişiklik, özellikle sol menüde yer alan metinlerin birbirine daha da yakınlaştırılmış olması. E-posta listelemesinde fark edilebilir bir değişiklik olmazken, tüm bölümleri ayıran bloklar çok daha yuvarlatılmış kenarlara sahip. En önemli değişiklik ise menüde görülecek.

Karşınızda Gmail’in yeni yüzü:

Gmail sayfasının sol bölümünde yer alan menü, artık açılıp kapanabilecek. Kullanıcılar, menüyü kapattıklarında fare işaretçisini sol tarafa getirerek menünün açılıp kapanmasını sağlayabilecek. Bu sayede ekranda ana odak sadece e-posta listesi olabilecek.

“Ben yeni tasarımı beğenmedim” derseniz, Google bunun için de bir çözüm sunmuş durumda. Eğer yeni tasarımı beğenmediyseniz, aşağıdaki iki adımı takip ederek önceki tasarıma geri dönebilirsiniz:

  • Sağ üstte yer alan Ayarlar ikonuna tıklayın.
  • Orijinal görünüme geri dön’ seçeneğine basın.

Gmail’de sadece tasarım da değişmiyor:

Yeni tasarımın yanı sıra Google, Gmail aramalarını da iyileştirme kararı aldı. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisinde isimler ve e-posta adreslerine göre ‘niyet eşleşmesi’ sunacağını ve artık kullanıcılara ‘kişiselleştirilmiş öneriler’ sunacağını belirtti. ‘Niyet eşleşmesi’ ile Google, aramanıza uygun konu başlıklarını bulmanızı sağlayacak ve Gmail, arama sonuçlarında tam olarak neyi aradığınızı bulmanıza yardımcı olacak.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap