Gerçek hayattan uyarlanan dizi ve filmler
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema

Gerçek hayattan uyarlanan dizi ve filmler

0

 

Sizleri etkileyecek birbirinden farklı gerçek hayattan uyarlama dizi ve filmler yer alıyor. Bu dizi ve filmleri sizler için derledik.

Kendinize ayırdığınız zamanı değerlendirmenin en etkili yollarından birisi, dizi veya film izlemek. Özellikle bilim kurgu ve aksiyon temalı içerikler daha heyecanlı olabiliyor. Ancak, bazı zamanlar gerçek hayata dair bir şeyler görmek izlediğiniz dizi ya da filmden daha çok etkilenmenizi sağlıyor.

Günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de etkisini sürdürmeyi başaran çeşitli gerçek hayattan uyarlanma dizi ve filmler yer alıyor. Bunların birçoğu, hiç şüphesiz bir çırpıda bitireceğiniz ve etkisinden çıkamayacağınız içerikler.

Gerçek hayattan uyarlanan dizi ve filmler

Gerçek bir hikayeye dayanan dizi ve filmleri izlemenin güçlü bir yanı var. Gerçek, tesadüfi, ilham verici ya da çileden çıkarıcı olabilir. Ayrıca filmdeki olay örgüsü ve karakterlerin gerçekte yer alma ihtimali, durumu daha da inanılmaz yapıyor. Bu yazımızda da birbirinden etkileyici gerçek hayattan uyarlanmış dizi ve filmleri listeledik.

Schindler’in Listesi

 
Yönetmen: Steven Spielberg
Türü: Dram, savaş, tarih

IMDb: 9.0

Schinler’in Listesi-1993

 
Film, Oskar Schindler adlı Alman bir iş adamının 2. Dünya Savaşı’nda Polonya’da kurmuş olduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmasını ve onları kurtarmaya çalışmasını konu alıyor.

Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan film, birçok alanda Oscar kazandı. Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes gibi isimler yer alıyor.

When They See UsYönetmen: Ava DuVernay

Türü: Dram

IMDb: 8.9When They See Us-2019


Mini dizi, işlemedikleri bir suçtan dolayı hapse giren beş gencin hayatını konu alıyor. Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise, parkta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan beş genç.

Five adıyla tanınan bu beş siyahi genç, işlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatarlar. Dizi boyunca beş genç, suçsuzluklarını ispatlamak için mücadele verir. Film, izlerken çaresizlik hissini sizlere derinden hissettirecek.

12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave)

Yönetmen: Steve McQueen
Türü: Dram, tarih
IMDb: 8.112 Yıllık Esaret-2013

12 Yıllık Esaret filmi, özgürlüğünü geri kazanmaya çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor. 1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle yaşayan Solomon, istediği şeyleri yapabildiği için mutludur.

Ancak bir gün, bir gün bir müzik işi için çalıştığı adamlarla gider ve kendini köle olarak satılırken bulur. Bu sırada Solomon, şiddeti, acıyı ve çaresizliği yeniden öğrenecek ve film boyunca sizlere de hissettirecek.

Kardeşler Takımı (Band of Brothers)

 
Yönetmen: Steven Spielberg, Tom Hanks
Türü: Dram, Savaş
IMDb: 9.4Kardeşler Takımı-2001

125 milyon dolar gibi bir bütçeyle meydana getirilen Kardeşler Takımı dizisi, Steven Spielberg ve Tom Hanks gibi isimlerin ellerinden çıktı. Dizi, bir askerin kariyerinin başından itibaren yaşadıklarını ve savaşın tüm acısını anlatıyor. Kardeşlik duygusunu da derinden hissettiren film en çok sevilen savaş dizileri arasında yer alıyor.

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

 
Yönetmen: Steven Spielberg
Türü: Dram, Gerilim
IMDb: 8.1Sıkıysa Yakala-2002

Sıkıysa Yakala filmi, bir ajan ile suçlu arasındaki yakalama oyununu konu ediyor. Filmde, 19 yaşındaki bir genç, onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen de savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Gerçek hayattan uyarlanan yapımda Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Amy Adams ve Christopher Walken gibi isimler yer alıyor.

Çernobil (Chernobyl)

 
Yönetmen: Craig Mazin
Türü: Dram
IMDb: 9.4Çernobil-2019

Mini dizi, 1986’da Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlamayı ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Tarihin en büyük felaketlerinden biri olan Çernobil kazasını etkileyici bir şekilde anlatan dizi, son zamanların en sevilen yapımlarından birisi oldu.

The Imitation Game: Enigma

 
Yönetmen: Morten Tyldum
Türü: Biyografik, Dram
IMDb: 8.0The Imitation Game: Enigma-2014

Film, Alan Turing adlı bir matematikçinin 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatıyor. Hükümet, bu iş için ülkenin en önemli matematikçilerini seçmiştir. Bunlardan birisi de grubun en zekisi ve hırslısı Alan Turing’dir. Oldukça zor biri olan Turing, grubu ve çevresindekilerle sorunlar yaşayacaktır. Filmde, Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech yer alıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap