Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Adsense Eşleştirilen reklam birimi, geniz akıntısı, Sağlık ve yaşam

Günlük yaşantımızı kabusa çeviren geniz akıntısı nedir? Ne yapılabilir? Okumaya devam edin. 

Bünye günde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretir. Mukus; geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Normalde işlevini yaparken boğazdan zararsız şekilde geriye doğru akan mukusu farketmeyiz bile.

İşte bünyenin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olan mukus, normalden daha fazla üretilmeye başladığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsızlık verici sonuçlar ortaya çıkar.

Geniz akıntısı duruma göre hayatı ciddi şekilde tehdit eden bir hastalık değildir ama özellikle alerjilerden kaynaklanan geniz akıntısı kulaklardaboğazda şişkinliğe, ağrı ve acıya neden olabilir.

Geniz Akıntısının Sebepleri

Aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelen geniz akıntısının oluşmasına sebep olan bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları:

Grip,
Alerjiler (alerjik geniz akıntısı denir),
Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit (sinüs iltihabı),
Çocuklarda daha sık olan buruna sıkışmış nesne,
Gebelik,
Bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil bir kısım ilaçlar,
Septum deviasyonu (iki burun deliklerini ayıran duvarın anormal yerleştirme) ya da sinüsleri etkileyen başka anatomik sorun,
Havada ani soğuk sıcak değişimi veya kuruluk,
Bazı gıdalar. Örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir,
Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici kimyasal veya uçucu maddeler.

Bazen düşük seviyeli geniz akıntıları hissedilmez bile ve zamanla kronikleştikten sonra ağrılarla birlikte kendini hisettirmeye başlar. Geniz akıntısı sorunu bazen gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı ortaya çıkabilmektedir.

Geniz Akıntısının Belirtileri

Geniz akıntısı sürekli boğazı temizleme hissi uyandıran rahatsız edici bir duyu oluşturur. Geniz akıntısının başlangıç seviyesi bu kadardır ama ilerleyen seviyede boğazı tahriş edecek yemek yemek, su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı verir. Geceleri boğulma hissi ve öksürmeye neden olabilir.

Alerji ve sinüzitten kaynaklanan geniz akıntıları bademcik, boğaz ve kulakları da önemli ölçüde etkiler ve ciddi ağrılara neden olur.
Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısının tedavi edilmesi için öncelikle aşırı mukusa neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de bu şartlara neden olan faktörler belirlenmelidir. Şiddetli geniz akıntılarının boğazda ağrı ve acıya neden olduğunu söylemiştik. Bu durumda en doğru adım doktorunuza başvurmaktır. Gerekli test ve analizler yapılarak geniz akıntısının sebebini belirlerleyen doktorunuz buna paralel olarak gerekli ilaçlı veya ilaçsız tedaviye başlayacaktır.

İlaçlı tedavi yanında sizin deneyebileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:
Tuzu burun spreyleri ile kullanıp burnun tıkanmasını engellemek ve akıntının burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak,
Burnun düzenli şekilde su ile temizlenmesi, sinüslerin boşaltılmaya çalışılması,
Burnu ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli hava tedariği,
Evde tozların temizlenmesi, yatakta, yastıkta ve diğer eşyalarda.
Mümkünse evde havalandırma boşluğu tedarik etmek.

Eğer akıntıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa, sinüs veya alerjinin ciddi tehdidi altındasınız demektir. Genelde sinüs geniz akıntısıyla birlikte burunda kötü koku, ağızda ise kötü tat bırakır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunların yanında burun akıntısına faydalı olacak bazı bitki, yiyecek ve içecek tedavi sürecinde size yardımcı olacak ve genel rahatlama sağlayacaktır. Aşağıdaki yöntemleri ekstra destek olarak uygulayabilirsiniz:

Tuzlu Su: Tuzlu su geniz akıntısı için akla gelen ilk tedavi yöntemidir. Tuzlu suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuzu iyice karıştırarak günde 3-4 kere ağzınızı gargara yapın aynı şekilde burnunuzu tuzlu suyla yıkayabilirsiniz.

Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu oldukça etkilidir. Denize girerek suyun altında kısa süreli kalmanız hem burun ve üst solunum yollarını temizler hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Su: Günde 8-10 bardak su tüketmek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayacaktır hem de boğaz kısmında birikmeleri engelleyerek ağrı ve acıya neden olan faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Zencefil: Bir fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve aynı şekilde 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamanız ve hazırladığınız çayı günde 2-3 kere içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Meyve Suyu: Meyve suyu alımı geniz akıntısının azalmasını sağlayacaktır. Özellikle elma ve üzüm suyu bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Meyve suyu alımı aynı zamanda daha önce meydana gelen geniz akıntısı sorunlarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Nane Yağı: Suya batırılmış bir beze bir miktar nane yağı dökerek burna yakın bölgeye konması ve solunması geniz akıntısını hafifletebilir. Özellikle geniz akıntısı için kullanılan ilaçlardan sonra bu işlemi yapmanız ciddi katkı sağlayacaktır.

Taze Bal ve Limon: Taze bal ve limon bir bardak suya iyice karıştırılarak içilir. Bu kür geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı giderebilir. Balın etkili doğal antibiyotik özelliğinin olması, limonun ise harika bir temizleyici rolünün olması geniz akıntısından kaynaklanan boğazlardaki tıkanmayı ortadan kaldırabilir.

Elma Sirkesi: Günlük alınan suyun içerisine çok az miktarda elma sirkesi karıştırmanız geniz akıntısı sorununu kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Çorba: Günde 2-3 kere taze sıcak çorba tüketmek mukus için faydalıdır. Solunum yollarında nemlenmeyi sağlar ve geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olabilir.

💬 Adnan Güney diyorki: Kahve renkli bildiğiniz bir soğanı güzelce soyundört parçaya bölün ve küçük bir tencerede yaklaşık 5 dakika kaynatın. Sogumaya bırakın.

Son olarak sabah ve akşam aç karnına olmak üzere bir bardak ılık olarak için. Bizzat kendimin de denediğim bu yöntemin faydalı olduğunu göreceksiniz. Geniz akıntısından kaynaklanan öksürüğün kesilmesi, gıcık ve gece uyumanızı engelleyen geniz akıntısının bir mucize gibi durduğunu görecek, gece mis gibi uyuyacaksınız.

Uygulamayı yapan arkadaşlar lütfen düşüncelerinizi yorum kısmından belirterek diğer çaresiz insanlara, sizde yardımcı olun.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Google, Kullanıcı Hesabına JavaScript Açık Olmadan Giriş Yaptırmayacak

Türk Telekom’a Berat Albayrak operasyonu