Geliştiriciler, Windows 11’e Google Play Store yükledi!

Bir geliştirici, Microsoft'un Windows 11 için test ettiği Windows Alt Sistemi sayesinde bilgisayarına Google Play Store'u yükledi.

Bir geliştirici, Microsoft’un Windows 11 için test ettiği Windows Alt Sistemi sayesinde bilgisayarına Google Play Store‘u yükledi.

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’i geçtiğimiz aylarda resmen kullanıma sundu. Milyonlarca kullanıcı bilgisayarlarını yeni sürüme yükseltirken, bir o kadar kullanıcı da minimum sistem gereksinimlerine takılarak Windows 10’da kalmış durumda.

Windows’un bugüne kadar en modern sistemlerinden Windows 11, getirdiği yenilikler ve tasarımsal değişiklikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Her ne kadar iyi olduğu gibi bazı sorunlarla da gündeme gelen bu güncelleme, yeni sürümlerle daha iyi bir hal alacaktır.

Şu anda Microsoft, halihazırda Insider kullanıcıları için yeni özellikler içeren güncellemeleri test etmeye devam ediyor. Örneğin bunlardan biri Android uygulamalarını Winows 11’de çalıştırmaya olanak tanıyan Windows Alt Sistemi’dir. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, ilerleyen zamanlarda Android uygulamalarını bilgisayarlarında da çalıştırabilecek. Ancak meraklısı olan kişiler bambaşka yöntemler denemeye başladılar.

Google Play Store, Windows 11 üzerinde sorunsuz çalıştı

Kısa süre önce Insider kullanıcıları için Microsoft, Windows Alt Sistemi (WSA) isminde yeni bir özelliği test etmeye başladı. Android uygulamaların bilgisayarlarda çalışmasına olanak tanıyan bu özellik şu anda sınırlı sayıda test kullanıcısı tarafından denenebilir.

Ancak işi ileri boyuta taşıyan bir geliştirici, bu özellikten yararlanarak Windows 11’e Google Play Store mağazasını yükledi.

Normal şartlarda Microsoft, test sürecinde Insider’lara yalnızca 50 uygulamanın çalıştırabileceğinden bahsediyor. Ancak bu durum ADeltaX isimli kullanıcıyı pek ilgilendirmiyor. Zira Insider kullanıcısı da olan bu geliştirici, Google Play servislerini ve Play Store’u Windows 11’e yükledi ve çalıştırmayı başardı.

Yapılan işlemler sonrasında ADeltaX, Play Store’dan sınırsız uygulama yüklemesini yapabildiğini belirtti. Yani özet geçecek olursak geliştirici, Windows 11’de Play Store aracılığıyla tüm resmi uygulamaların çalıştırabileceğini ifade ediyor. Fakat bu durum göründüğü kadar basit değil.

Windows 11’e Play Store’un nasıl yüklendiğini adım adım anlatan geliştirici, olası bir durumda sistemin bozulabileceğini de sözlerine ekliyor. Yani bu konularda deneyimi olmayan kişilerin, böylesine bir işlem yapması tavsiye edilmiyor.

Windows Alt Sistemi, şu an sadece 50 uygulama desteğine sahip

Resmi testler açısından Microsoft, Insider’ların şu an için yalnızca 50 Android uygulamasını indirmelerine olanak tanıyor. Yazılım devi bu alanda işleri ilerletmek için Amazon ile işbirliği yapıyor. Her iki firma tarafından yapılan bu ortaklıkla birlikte uygulama desteği, resmi sürüme doğru yaklaşırken daha fazla artacak ve yakında yeni uygulamalarda Windows 11 tarafından desteklenecek. Yeni özelliğin kararlı olarak ne zaman çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak:https://newsfeeds.media/windows-hacker-manages-to-install-google-play-store-on-windows-11-wsa-mspoweruser-mspoweruser/.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Skype yakın zamanda gelen bir Insider sürümü ile Firefox tarayıcısında çalışmaya başlıyor. Bu haber Firefox kullanıcılarını sevindirdi.

Skype, Firefox’ta çalışmaya başladı!

ABD yaptırımları nedeniyle kendi işletim sistemini geliştiren Huawei bu yolda emin adımlarla ilerliyor. HarmonyOS gösterdiği performansla tarihin en hızlı büyüyen işletim sistemi haline geldi.

HarmonyOS, 150 milyon cihaza yüklendi: Tarihin en hızlı büyüyen işletim sistemi