1. Ana Sayfa
  2. Genel

Geçmişin Ukdesi Devrim Otomobili Geri Dönecek

Geçmişin Ukdesi Devrim Otomobili Geri Dönecek
+ - 0
Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan “Devrim“, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri tarafından yeniden üretilecek.


Devrim otomobili, 16 Haziran 1961’de üretimine başlanan ve 129 günde üretilen bir otomobildir. İki adet üretilen otomobil, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğrencileri tarafından Devrim26 adıyla yeniden üretilecek.

Ülkemizde “Batı kafasıyla araba yaptık, doğu kafasıyla benzin koymayı unuttuk” ifadesiyle hatırlanan bu araç, aslında gayet çalışan ve döneminde gayet yeterli bir otomobildi. Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden oluşan ekip, “Ordunun caddede binek ihtiyacını karşılayacak bir otomobil tipinin geliştirilmesi” amacıyla ve 1,4 milyon TL bütçe ile otomobil üretimine girişti. Üretim için verilen süre ise 4,5 aydı. Otomobil, 29 Ekim 1961 sabahı meclisin önünde hazırdı. Trende alev almasın diye deposu boşaltılan aracın daha sonra deposu doldurulmamıştı.

Ordunun caddede binek ihtiyacını karşılayacak bir otomobil tipinin geliştirilmesi” amacıyla ve 1,4 milyon TL bütçe ile otomobil üretimine girişti.

Ekibin lideri Furkan Çiftçi, Devrim26 ekibinin 2017 yılında TÜBİTAK Efficiency Challange yarışmasına katılmak için bir araya geldiğini söyledi. Çiftçi, “Bu hikaye, 29 Ekim 1961 tarihinde araçların birinde kaynaklanan motor arızası nedeniyle durmuştur ve o meşhur, ‘Garp aklıyla araç ürettik, Şark aklıyla benzin koymayı unuttuk’ sözü duyulmuştur. Fakat projeye yapılan 1.400.000 TL’lik yatırımın boş olduğu, paranın çöpe gittiğine dair kurulan kulisler ve Devrim Arabasına karşı kurulan muhalif kesimler nedeniyle Devrim arabası müzeye kaldırılmıştır”dedi.

Devrim’in yerinin müze değil yollar olduğunu söyleyen Çiftçi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi biz Türk gençleri olarak, ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyabilmek için, 1961 yılındaki Tecrübe hikayemizden yola çıkarak Devrim arabasının yerinin müze olmadığını; bilakis yerli Türk otomobilinin yollarda olduğunu göstermek istiyoruz. Amacımız, daha ileri seviyelere ulaşmak adına milli teknoloji hamlesini benimsemiş bir altyapı kurarak aydınlık yarınlara ilerlemektir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Devrim26 ekibi olarak dünyanın en büyük teknoloji festivallerinden olan Teknofest’e Elektromobil kategorisinde kendi motor tasarımımızla katılarak Eskişehirimizi temsil edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Projenin inovasyon ve Ar-Ge noktasında çalışmaların yapılacağı merkez olmasını ve tamamen yerli araç üretimini hedeflediklerini belirten Çiftçi, tüm kesimlerden proje için destek beklediklerini belirtti.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/otomotiv/devrim-icin-kollari-sivadilar-5245137/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap