Geceleri de enerji üretebilen güneş paneli geliştirildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Geceleri de enerji üretebilen güneş paneli geliştirildi

0

 

Araştırmacılar, gündüz üretilen enerji verimliliğini artıran ve az da olsa geceleri de enerji üretebilmeyi mümkün kılan bir güneş paneli sistemi geliştirdiler.


Standart güneş panelleri, enerji üretiminde ışığa ihtiyaç duydukları için geceleri enerji üretemiyorlar. Geliştirilen yeni bir sistem, Seebeck etkisi ya da termoelektrik etkiyle güneş panellerinden geceleri de enerji üretmeye olanak tanıyor.

Sistem geliştirilmeye devam ediyor

 

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, hem gündüz hem de gece için sürekli yenilenebilir bir güç kaynağı olarak kullanılabilecek bir güneş paneli sistemi geliştirdiler. Sistem, gündüzleri önemli bir miktar geceleri ise az miktarda enerji üretebiliyor.

Güneş panelleri gündüzleri geleneksel bir panel gibi çalışıyor ancak geceleri elektrik üretmeye devam etmek için entegre bir donanımı kullanıyor. Termoelektrik üreteçlerle donatılan paneller güneş battıktan sonra ortam havası ile güneş panelinin yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından elektrik üretebiliyor.

Gündüz verimi iyileştirilmiş ve gece boyunca küçük bir miktar çıkışa sahip güneş panelleri, gündüzleri metrekare başına yaklaşık 200 watt’a kadar çıkabiliyorken aynı bölgede gece çıkışı yalnızca 50 miliwatt civarında gerçekleşiyor.

Araştırma ekibi, sistem verimliliğini artırmak için geliştirmeye devam edeceklerini belirtirken projenin araştırmacılarından Shanhui Fan: “Yani, bu önemli ölçüde daha düşük ancak bazı düşük güç yoğunluklu uygulamalar için potansiyel olarak yararlı olabilir.” dedi.

 

Kaynak:https://hothardware.com/news/solar-panels-that-can-generate-power-at-night.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir