GDO’ lu Balıkların Farkında Mısınız?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

GDO’ lu Balıkların Farkında Mısınız?

0

GDO’lu somon balıkları üretimi Amerika’da başlamış durumda ve FDA tarafından satılmasına izin verildi. Balıkların satışı sırasında uyarıcı bir yazı veya etiket bulundurma zorunluluğu da yok.

İnsanlar en başta GDO’lu ürün alıp almadıklarını öğrenmek isteselerde, bunu ilk olarak buzdolabına koydukları balıklardan öğreniyorlar; çünkü bu balıklar dolapta kendiliğinden iki kat daha büyüyor. Balıklara büyüme hormonu ve antifriz geni ilave ediliyor. Oluşan yeni transgenik somon lezzet, renk, vitamin, mineral, yağ asidi, mineral ve diğer bileşenlerce normal somondan herhangi bir fark göstermediği, tek farkın hızlı büyüme olduğu iddia ediliyor. Modifiye somonların, normal somon balığı türünün azalmasına yol açacağı belirtiliyor. Çevreciler ile gıda güvenliği ile ilgili kuruluşlar, FDA’ya gerekli testler yapılmadan bu ürünün satışına izin verilmesinin tehlikeli bir hamle olarak değerlendiriyor. Sağlıkçılar, GDO’lu somonların ölümcül alerjiye neden olabileceği konusunda devletleri ve halkı uyarıyor. Söz konusu transgenik balıkların nehir, göl ve denizlere salınması durumunda tabiî türleri de değiştireceği açıklandı. Ayrıca GDO ‘lu balıkların insanlar üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor.

balik

FDA bu ve diğer GDO’lu ürünlerin pazarlanma aşamasında “GDO’lu üründür” benzeri etiketlemenin firmanın isteğine bağlı olduğunu, her hangi bir etiketleme zorunluluğu bulunmadığı gibi firma dilerse GDO’lu olduğunu açıklamayabileceğini hükme bağlamış durumda.

Bu konuda henüz ülkemize gelmemiş olsa da balık yemlerinin üretiminde gdo lu soyaların katılmasıyla bu zarar doğal balıkların içine de girmiş durumdadır.Bu konuda ulaşabileceğimiz en doğal balığa ulaşmalıyız.Kaynağı bilinmeyen balıklar tüketmemeliyiz.Balıkları yeterli büyüklükte almalıyız fazla büyük olması GDO ihtimalini daha çok arttırmaktadır.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap