Game of Thrones’un çevrimiçi yayınlandığı siteler dolandırıcılarla dolu
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Game of Thrones’un çevrimiçi yayınlandığı siteler dolandırıcılarla dolu

0

HBO’nun Game of Thrones‘u gibi pahalı içeriklerini indiren insanlar hakkında istediğinizi düşünebilirsiniz. Bu kişilerin çoğu sadece böyle popüler programları ücret ödemeden izlemeye çalışıyor olsa da önemli bir kısmı güncel bölümlerin yayınlanmadığı veya bunlara yasal yollarla sansürsüz bir biçimde erişemeyecekleri yerlerde yaşıyorlar. 

 
Dolandırıcılar sebeplerle ilgilenmiyor, bu işi sadece ağlarına düşürecek kurbanlar bulabilecekleri verimli bir alan olarak görüyorlar.

Aslına bakılırsa üst düzey bir kanal olan HBO’nun fiyatlarına rağmen bu sezonun ilk bölümü izlenme rekorları kırdı ve sosyal medyada büyük ses getirdi. Hatta bu sebeple izlemeye başlayanlar bile olabilir.

Bu durum on milyonlarca yasa dışı indirmeye ve izlemeye yol açtı. Bu yasa dışı yolları çılgınca bulmaya çalışan insanlar ise dolandırıcılara tam da istedikleri kozu vermiş oldu.
Game of Thrones bölümlerini ücretsiz bulmaya mı çalışıyorsunuz? Dikkatli olun
8. sezonun ilk bölümü yayınlanır yayınlanmaz birçok insan internette bunu aramaya başladı.
 

Yasal bir seçenek yoktu. Programı yasal olarak izlemek isteyenlerin yasal yollarla para ödemesi gerekiyor. Ancak görünüşe göre dolandırıcılar cazip bir alternatif sunuyor. Burada görünüşe göre kısmına dikkat edin.

Öncelikle kullanıcıya Game of Thrones: Winterfell‘i çevrimiçi olarak baştan sona izleyebileceği vadediliyor.

Herhangi bir olay olmadan video başlatılıyor ve böylece izleyici güvende olduğunu zannediyor. Ancak başladıktan kısa bir süre sonra kullanıcının bir hesap oluşturmasını isteyen bir ileti beliriyor. Endişelenmeyin. Ücretsiz olarak hesap oluşturabilirsiniz.

Yalnız bir sorun var! Kullanıcının e-posta adresini istiyorlar. Bir de parola oluşturmak gerekiyor.
Ancak Devam düğmesine tıkladıktan sonra kullanıcı bunların yeterli olmadığını fark ediyor. Hesabın onaylanması gerekiyor. Bu işlem için de kullanıcının fatura bilgileri ve kartın arkasındaki CVC kodu da dahil olmak üzere kredi kartı ayrıntıları isteniyor.

Web sitesi, bu bilgilerin yalnızca kullanıcının yaşadığı ülkenin, web sitesinin “dağıtım lisansı” olan yerlerden biri olduğunun doğrulanması için kullanılacağını belirtiyor. Ücret alınmayacağı söyleniyor.

Bu aşamaya kadar gelmişken devamını getirmekte sakınca görmeyen kullanıcı işleme devam ediyor.

Ancak ne kadar bilgi verirse versin, bölümün devamını izleyemiyor. Asıl içerikten gösterilen birkaç saniye yalnızca bir önizlemeydi. Gerçekteyse yalnızca kullanıcı birçok değerli bilgiyi dolandırıcılara vermiş oldu.
Böyle web sitelerinde hesap oluşturmak bile bir hata olabilir

İnternette fatura bilgisi istemek şüpheli görüneceğinden, çoğu ziyaretçinin kredi kartı bilgileri istendiğinde siteden ayrılacağı tahmin edilecektir. Ancak bu aşamaya gelindiğinde dolandırıcılar çoktan e-posta adresini ve parolayı almış olduklarından kredi kartı bilgileri de cabası oluyor.

Sorun şu ki çoğu insan çeşitli dijital hesaplarında aynı parolayı kullanıyor. Dolayısıyla dolandırıcıların topladığı e-posta ve parola birleşimlerinin en azından bir kısmının mağazalar, oyun veya içerik izleme hizmetleri, e-posta hesapları, sosyal medya profilleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü başka web sitelerindeki kimlik bilgileriyle eşleşmesi son derece olası.

Bu hesaplar internet dolandırıcıları için çok değerli. Bu hesapları kullanarak para ya da değerli dijital içerik çalabilirler, çalıntı para veya mal aklayabilirler ya da en iyi ihtimalle spam içerik yayınlayabilirler.
Game of Thrones suçlular için büyük bir fırsat

Yukarıda açıklanan dolandırıcılık, Game of Thrones‘un popülerliğinden faydalanarak ortaya çıkan tehlikelerden yalnızca biri. 8. sezon başladığından bu yana bu diziyle ilgili çeşitli siber suçlarda büyük bir artış gözlemliyoruz. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere, ürünümüzün Game of Thrones ile ilgili olarak algıladığı tehdit sayısı sezon başlangıcından bu yana neredeyse dört katına çıktı:

Resim kredi: Kaspersky

Bu tür internet dolandırıcılıklarından nasıl korunabilirsiniz?

Böyle bir diziyi ücret ödemeden izleme fikri son derece cazip gelebilir. Dolandırıcılar, içeriğe ücretsiz ulaşmanın heyecanıyla dikkatsizce hareket edecek insanlar bulabileceklerine güveniyorlar. Ancak daha dikkatli davranıp tehditler hakkında bilgi edinerek kendinizi koruyabilirsiniz.
İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın. İnternette bulacağınız çoğu şey sahtegüvenilmez ve hatta doğrudan kötü amaçlıdır.
Güvenmediğiniz web sitelerine değerli bilgilerinizi girmeyin. Aslında hiçbir değerli bilgi vermemeniz gerekir ancak özellikle kredi kartı ayrıntıları konusunda dikkatli olun.
Farklı çevrimiçi hizmetlerde aynı parolayı kullanmaktan vazgeçin. Birçok güçlü ve benzersiz parolayı hatırlamak zor olabilir ancak bir parola yöneticisi kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
İnternet dolandırıcılıklarından ve kimlik avından koruyan, güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanın.

Kaynak: https://www.kaspersky.com.tr/blog/game-of-thrones-download-dangers/5974/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap