Fotograf Exif verisi nedir Nasıl görüntülenir ve silinir
  1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Fotograf Exif verisi nedir Nasıl görüntülenir ve silinir

0

Fotograflar hakkında tam bilgi veren Fotograf Exif verisi nedir? EXIF Verisi nasıl görüntülenir veya silinir

Eski tip fotoğraf makinelerindeki sıkıntılardan biri de çekilen fotoğrafa dair bilgi edinilebilmemesiydi. Bu durum Dijital makinalar da değişti; EXIF, Xchangeable Image File Kelimelerin Baş harflerinden oluşan ve çekmiş olduğumuz bir fotoğraf kaydedilirken görsel ile ilgili bilgilerin yanında bazı işimize yarayacak Ek gibi bilgilerin bu görsel üzerine yazılı olmasıdır. nedir bu bilgiler diye bir soru aklınıza gelebilir?

→ fotoğraf çekim tarihi ve saati

→ fotoğraf makinesi Merkezi ve modeli

→ ISO Hızı

→ Eğer destekliyorsa GPS bilgisi, yani fotoğrafın nerede çekildi bilgisi

yukarıda gördüğünüz gibi EXIF = Bir fotoğrafın parmak izleri ve eğer çekilen fotoğrafta derinlik yeterli değilse EXIF verilerine bakıp yeniden ayar yapabilirsiniz.

Veya fotoğraf çok etkilenmiş  (Noise) görünüyorsa EXIF verirsin’den ISO Ayarlarını öğrenip azaltabilirsiniz.

EXIF Verisi nasıl görüntülenir veya silinir:

tüm Windows sürümlerinde bir resme sağ tıklayıp, Özellikler → Ayrıntılara,  baktığınızda EXIF Verilerden bir kısmını görebiliriz. ancak buradaki sıkıntı kopyalamaya izin vermemesidir. aşağıda örnek bir resmin EXIF verisini görüyoruz. Örnek resim, Windows 7 masaüstü arka plan resmi olarak kaydedildi. Windows 7 masaüstü arka plan resmi :

 Bu resmin EXIF verisi görünümü

Exif bilgilerini sağlıklı bir biçimde kaldırmak için sayısız yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar sayesinde birden çok fotoğraftaki meta verilerini tek tıklamayla temizleyebilmeniz mümkün. Örneğin “Exif Tag Remover” bu yazılımlardan. Uygulamayla Exif bilgilerini temizlemek çok kolay. Yazılımı kurduktan sonra açın ve “Add“e tıklayın. Temizlemek istediğiniz fotoğrafları açılan pencereden seçin. Daha sonra yazılımda liste halinde görüntülenecekler. Tüm fotoğrafların seçimini tamamladıktan sonra “Next“e ve “Clean“e tıklayın. Böylelikle seçtiğiniz tüm fotoğraflardaki meta veriler temizlenmiş olacak.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap