Ford’un Üstün Yapay Zekalı, İnsan Gibi Yürüyebilen Robotu ‘Digit’ (Video)
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Ford’un Üstün Yapay Zekalı, İnsan Gibi Yürüyebilen Robotu ‘Digit’ (Video)

0

Ford ve Agility Robotics ortaklığında üretim çalışmalarının devam ettiği, yürüyebilen robot Digit‘in tanıtım videosu yayınlandı. Yayınlanan videoda Digit’in üstün özellikleri görülebiliyor.


Amerikalı otomobil devi Fordyapay zekalı robotlar üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bir robot üretebilmek için Agility Robotics şirketiyle ortaklık kuran Ford‘un robotu, insan gibi yürürken görüntülendi. ‘Digit’ olarak isimlendirilen robot, Ford’dan beklenen bir amaç uğruna tasarlandı. Araçlarda bulunan paketleri taşıyabilen Digit, sahiplerine büyük oranda yardım etmeyi amaçlıyor. İşte Ford ve Agility Robotics ortaklığında üretilen Digit;

Farklı bir tasarıma sahip olan Digit’in bizler gibi yürüyebiliyor. Bir yere gidileceği zaman katlanabilen Digit, bagajın açılmasıyla birlikte de normal boyutlarına dönebiliyor. 20 kilograma kadar yük taşıyabilen Digit, merdiven basamaklarını da tırmanabiliyor. Sahip olduğu yapay zeka teknolojileri sayesinde Digit, insanlarla birlikte evlerinin kapısına doğru yürüyebiliyor ve elindeki yükü zarar vermeden bırakabiliyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Digit’in kargo şirketlerini fazlasıyla üzebilecek bir özelliği daha bulunuyor. Bu özellik ise Digit’in sürücüsüz araçlarla iletişim kurabilmesi. Bu sayede Digit, aldığı bir kargoyu sürücüsüz araçla birlikte giderek belirlenen adrese ulaştırıyor. Yolculuk tamamen sürücüsüz bir araç, Digit ve kargolar arasında gerçekleşiyor. Adrese gidildiği zaman bagaj kapağı açılıyor, kargo Digit tarafından teslim ediliyor.

Yapılan açıklamalarda Digit’in geliştirilmesine devam edeceği belirtilirken bu robotu ne zaman aramızda göreceğimiz ise henüz bilinmiyor. İşte Digit‘in tanıtıldığı o video;

Kaynak:  https://www.businessinsider.com/ford-delivery-robot-digit-walks-on-two-legs-like-human-2019-5

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap