1. Ana Sayfa
  2. Genel

Ford, Şanzıman Hatasında Yalan Söylediği İçin 4 Milyar Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya

Ford, Şanzıman Hatasında Yalan Söylediği İçin 4 Milyar Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya
0

Kredi Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty)Ford‘a hatalı şanzımana sahip araçları müşterilerine bilerek sattığı ve ardından iddialarla ilgili yanıltıcı ve tutarsız beyanlarda bulunduğu gerekçesiyle 4 milyar dolarlık dava açıldı.
Ford, 4 milyar dolarlık bir davayla karşı karşıya. Şirketin sorunlu araçları müşterilerine bilerek sattığı ve 1,9 milyon müşterinin bu durumdan mağdur olduğu iddia ediliyor.

Ford müşterileri özellikle 2012-16 Focus ve 2011-16 Fiesta sedanlarında sorun yaşadıklarını belirtiyor. Dava dosyasına göre çift ​​kavramalı şanzımanlarda titremekaymakıvrılmasarsıntıvites değiştirirken tereddüt etme, erken içsel aşınmavites küçültmede gecikmeler ve bazı durumlarda ani veya gecikmeli hızlanma gibi sorunlar mevcut.

Ford’un avukatı Ryan Wu, geçen ay bir ABD Temyiz Mahkemesi duruşması sırasında yargıçların anlaşmayı 4 milyar dolardan 35 milyon dolara düşürmeleri gerektiğini savundu. Hakimler, Wu’nun anlaşma talebinin hatalı araçlardan etkilenen milyonlarca müşteri için adaletsiz olduğunu savundu.

Ford, yaptığı açıklamada müşterileri için en kaliteli araçları sunduklarını ve iddiaları reddettikleri söyledi. Davayı uzatmak yerine davacıları temsil eden avukatlar ile uzlaşma anlaşması imzaladıklarını belirtti. Bu anlaşmanın adil olduğunu düşündüklerini, mahkemenin onayını beklediklerini dile getirdi.

Şirket daha önce de aynı sorunla karşı karşıya kalmıştı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonuna göre şirket; tutarsız, yanıltıcı ve aldatıcı davranışlar gerçekleştirmişti ve müşteri şikayetlerine cevap olarak yanlış veya yanıltıcı beyanlarda bulunmuştu. 

Komisyon, şirketin Mayıs 2015 ve Kasım 2016 tarihleri arasındaki binlerce şikayeti geçiştirmesine karşılık 26 Nisan 2018’de tüketici kanunları kapsamında Ford‘a yaklaşık 7 milyon dolar para cezası ile Avustralya tarihinin en büyük para cezalarından birini vermişti.
Şimdi söz konusu olan 4 milyar dolarlık rakam, Wu tarafından hatalı her bir aracın sahibine verilecek tazminat kadar olması için teklif edildi. Ayrıca birçok toplu davada davacıların sadece yüzde üçünün zararının karşılandığını belirtti ve bu nedenle 35 milyon dolarlık bir teklif önerdi.

Bu davada sadece hatalı üretim söz konusu değil. Ford’un hatanın farkında olduğu ancak hiçbir şey yapmadığı ve sorunları gizlemeye çalıştığı iddia ediliyor. Bu durumda cezanın yüksek olması muhtemel. Davayla ilgili kesin karar Aralık ayında verilecek.

Kaynak: https://jalopnik.com/ford-faces-4-billion-lawsuit-for-allegedly-lying-about-1834636776

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap