Flash Player’a veda edeceğimiz güncelleme geliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Flash Player’a veda edeceğimiz güncelleme geliyor

0

Microsoft, geçtiğimiz yıl Adobe tarafından desteklenmesi bırakılan Flash Player hizmetini Windows 10‘dan tamamen kaldırmaya başlıyor. Hizmeti sistemden tamamen kaldıracak güncellemenin geleceği tarih belli oldu.

Microsoft, ‘Adobe Flash Player’ı Kaldırma güncellemesi‘ adıyla piyasaya süreceği güncellemeyi Temmuz ayından itibaren zorunlu hale getirecek. Öte yandan yazılımın bu ay gelmesi beklenen Windows 10 21H1 sürümüyle de kaldırılması mümkün olacak.
Adobe Flash Player güncellemesi eski sürümleri de kapsayacak

AdobeFlashPlayer‘ı tamamen kaldıracak olan güncelleme, Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard gibi daha eski işletim sistemleri için de mevcut olacak. Microsoft zaman çizelgesini paylaştığı blog gönderisinde şu ifadeleri kullandı:

“Microsoft, birçok kişinin otomatik olarak alacağı ve yükleyeceği bir güncellemeyle Flash desteğini Microsoft Edge taryıcısından zaten kaldırıyor. Şimdi de Windows ile birlikte gelen Flash Player kaldırılıyor”

Güncelleme için açılan destek sayfasında, başka bir kaynaktan manuel olarak yüklenen Adobe Flash Player sürümlerinin kaldırılmayacağı ve kullanıcıların bunu kendilerinin sistemlerinden silmeleri gerektiği bildirildi.

Flash’ın piyasadan tamamen silinme projesi yıllardır devam ediyor. Büyük tarayıcılar 2016’dan beri tarayıcıyı platformlarından yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Adobe de geçen yılın sonunda yazılıma verdiği desteği sonlandırdı. Desteğin sona ermesiyle birlikte Archive.org, internet geçmişinin önemli bir bölümünü korumak amacıyla binlerce eski Flash oyunu ve animasyonunun yedeğini sunmaya başladı.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap