Firefox 41 Sürümünde Yandex Çeviriyi Alternatif Getiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Firefox 41 Sürümünde Yandex Çeviriyi Alternatif Getiriyor

0

tarayici-dil-ceviri

Chrome’un kendi tarayıcısında kullandığı dil çeviri yazılımına alternatif olarak, Firefox, 41’inci tarayıcı sürümünde Yandex Çeviri yazılımını alternetif olarak kullanacak. Web site dil çeviri yazılımının önemli olduğu günümüzde Firefox’un Yandex Çeviri yazılımını alternetif olarak tercih etmesi oldukca düşündürücü! Facebook, Twitter, Internet Explorer ve diğer web site tarayıcılarına 1998 senesinden, günümüze kadar geçen süre içerisinde Ülke çapında ve yabancı dil çevirisinde site yazılarını yabancı dillere çeviren Google dil çeviri aracını tercih etmemeleri ticari görüş ve çıkarların ne kadar ön planda tutulduğunun resmen bir kanıtıdır.

 Birçok web sitesi Google’un tarayıcı dil çeviri aracı sayesinde bu günkü konumuna geldiği gerçeğini unutarak farklı arayışlar içinde olması doslukların bir kenara bırakılarak, ticari soğuk savaşın bir ifadesi olarak da görülebilir. Google bu düşünce ve arayışları yok edebilecek bir güce sahiptir. Ancak, Evrensel olarak benimsediği açıklık, şeffaflık, hizmet anlayış ve görüşü tekel oluşturmadan bu yapılanmayı izleyeceği görüşündeyim. Mutlaka her site kendi düşünce, ilke ve görüşlerini ön planda tutup hedeflerini bu kalıp içerisinde geliştirecektir. Sadece unutulan bir noktaya dikkat çekmek isterim!
 
Teknolojinin gelişimi güçlerin birleşimi değil, arayış ve kişileşmenin birleşimi durumuna döndürmektedir. Buradaki denek ise kullanıcılardır. Gerçek güç ve teknoloji gelişimi hakkındaki son kararı kullanıcların deneyimleri, eleştiri ve görüşleri belirleyerek kaliteyi ön plana çıkaracaktır.
 
Toplam kalite, kullanıcıların kullanımı, düşünceler, eleştiriler ve zaman ile eş zamanlı yürüyeceğinden, ilerleyen zaman tünelinde sonuçları göreceğiz.
 
Son durumları izlediğimizde Google, kendi tarayıcısı Chrome’da kendi dil çeviri servisini kullanırken, Chrome’dan sonra en popüler internet tarayıcısı olan Firefox ise Microsoft Bing‘in çeviri API’sini kullanıyor. 2014 aylarının ilk yarısından sonra Firefox tarayıcı ile entegre olarak çalışacak çeviri servislerine alternatif, Firefox 41′den itibaren kullanıcılar Bing veya Yandex Çeviri servisinden herhangi birini seçip kullanabilecekler.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap