FeedBurner Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Blogger

FeedBurner Nedir ?

2

FeedBurner Nedir Nasıl Kurulur ? FeedBurner tek kelime ile bir besleme hizmeti servisidir.

İçeriklerinde barındırdığı birçok servis hizmetleri ile günlük bloglarımızda yer alan bir uygulamadır.

Ancak bir çok blog kullanıcıları, bloglarında nerde olduğunu dahi bilmez. Adeta kendini gizler gibi yönetim panelinizde sessizce durur.

Sessiz durduğuna bakmayın birçok işlevsel özellikleri vardır. FeedBurner uygulaması sayesinde blog’unuzun yazılarını okuyanlar, bu servis sayesinde blog’unuzu takip edebilirler. Yazılarınızın alt kısmında yer alan Kaydol: Kayıtlar (Atom) beslemeleri de Blogger’un sunduğu ve yazılarınızı takip edilmesini sağlayan özellikler sağlamaktadır. Bana göre görsellikten uzak bir uygulama. Bu nedenle tercihimi FeedBurner de kullanmak istiyorum.

Kaydol: Kayıtlar (Atom) açılımı:

RSS: (http://guney59.blogspot.com/rss.xml
Atom: (http://guney59.blogspot.com/atom.xml

Bu adreslerle yazılarınızı paylaşmaya devam edebilirsiniz. Veya FeedBurner servisinden besleme sayacı alarak gadgetler yardımı ile blog’unuzda kullanabilirsiniz. Kaydol Kayıtlar Atom yazısını kaldırmak isterseniz yapmanız gerekenler :

HTML Düzenle Widget şablonlarını Genişlet tıklayın ⇒ Şablon içinde aşağıdaki kodu bularak silebilirsiniz. 
<b:include name=’feedLinks’/>

Bu ayarları silmeden FeedBurner’e, blog’unuzda yapacağınız küçük bir ayarlama ile kaydol kayıtlar atom bağlantısına bağlantı vermesini sağlayarakta kullanabilirsiniz.

Bu ayarları yapılandırmadı iseniz aşağıdaki adımları takip edin. Blog yönetim ⇒ Ayarlar ⇒ Diğer ⇒ Kayıt içeriği takibini yeniden yönlendir.

Google FeedBurner

FeedBurnere Nasıl Kayıt olacağız ;

FeedBurner sitesine giriş yapın, açılan kutuya blog adresinizi yazın.
Örnek : Blog adresi : https://guneytes1.blogspot.com/
Devam tuşuna tıklayın.

Açılan sayfada RSS veya Atom seçeneklerinden birini seçin.Seçimden sonra devam tuşuna tıklayın.

Feedburner Besleme Tanımlama

Yeni sayfada sizden istenen besleme adınız ve besleme adresiniz.
Örnek Besleme adı : Eklentiler (Blog başlık ismim)
Besleme adresi : Guneytest1 (Guneytest1 yazmamın nedeni yarın birgün farklı bir test blogu açmam gerekirse o blogumu da “ Guneytest2” olarak belirleyeceğim. Raporlar da isimleri karıştırmamak için aldığım bir takip şekli.Sizde böyle bir senaryo uygulayabilirsiniz.

Feedburner Beslemeadı ve adresi

Devam tuşuna tıkladıktan sonra işlemimiz bitti.Artık bir besleme adresiniz var ve yayında. Sonraki tuşu ile devam ederek diğer işlemleri inceleyebilirsiniz.

Feedburner yayın başlangıcı

Aldığımız Besleme adresimiz : http://feeds.feedburner.com/Guneytest1, FeedBurner'in detaylarına bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. Konu hakkındaki düşünce ve yeni fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Adnan bey merhaba,

    feedburner, ”abone ol” eklentilerim daha önce çalışıyordu. Ancak çalışmadığı haberini aldım. evet öyleymiş.. Yeniden kurup kaldırmak mı gerekir. Ama öyle yaparsam, kazanımlarım gider mi?
    Bu durum için bir yazınız var mı?
    çok çok teşekkürler. emine şeremet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir