1. Ana Sayfa
  2. Genel

Fazla Şekerin Vücuda Zararları

Fazla Şekerin Vücuda Zararları
0

Şeker; sağlığımız için gerekli ögelerden biri olsa da fazlasından kaçınmak gerekmektedir. Çoğumuz uygun miktarlarda kullanmaya çalışsak da bunu gerçekleştirenlerin sayısı gerçekten az.

Vücudumuza ihtiyacı olduğundan çok şeker yüklemesi yaparsak, kalp sağlığımızı riske atmış oluyoruz. Elde edilen verilere göre şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri (bir çeşit yağ asidi) artırır. Şeker obeziteye davet çıkarmasının yanı sıra  kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

toz-seker

Obezite her hastalığın öncüsüdür ve obezitenin temel nedeni aşırı şeker tüketimidir. Aşırı fruktoz alımı leptin direncini de artırır. Leptin bize yeterli miktarda yemek aldığımızı bildiren bir hormondur. Buradaki problem ise genellikle beyinden gelen bu sinyali dikkate almayız. Şekerin sessiz katil olarak adlandırılmasının nedeni ise yol açtığı hastalıklara haber vermeden yani belirtiler göstermeden neden olmasıdır.

Karaciğer için şeker ve alkol birbirleriyle aynı etkiyi gösterir. Karaciğerde yarattığı hasar kilo alımı olmadan da kendisini gösterebilir. Fazla miktarda ve sürekli şeker tüketimi kandaki insülin miktarını artırır. İnsülin pankreas tarafından kan şekerini artırmak için salgılanan bir hormondur. Şeker ne kadar fazla tüketilirse pankreas o kadar insülin salgılar.

Sonuç olarak,sağlığımız için şeker tüketiminizi tamamen sıfırlamadan sadece yeterli doza indirmeyi başarmamız gerekmekte. Yoksa sessiz katil peşimizde olmaya devam edecektir.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap