Facebook, Zihin Okuma Teknolojisini Gösterdi

Facebook, Fütüristik Bir Bileklik Gibi Görünen Zihin Okuma Teknolojisini Gösterdi Facebook, gerçekleştirdiği yeni bir sunumda henüz erken geliştirme aşamasında olduğu zihin okuma teknolojisini gösterdi. Bir bileklik ile beyinden gelen sinyalleri okuyacak olan teknoloji, oyun kumandalarının da yerini alma potansiyeline sahip.

Facebook, Fütüristik Bir Bileklik Gibi Görünen Zihin Okuma Teknolojisini Gösterdi Facebook, gerçekleştirdiği yeni bir sunumda henüz erken geliştirme aşamasında olduğu zihin okuma teknolojisini gösterdi. Bir bileklik ile beyinden gelen sinyalleri okuyacak olan teknoloji, oyun kumandalarının da yerini alma potansiyeline sahip.

Facebook, Fütüristik Bir Bileklik Gibi Görünen Zihin Okuma Teknolojisini Gösterdi
Facebook, gerçekleştirdiği yeni bir sunumda henüz erken geliştirme aşamasında olduğu zihin okuma teknolojisini gösterdi. Bir bileklik ile beyinden gelen sinyalleri okuyacak olan teknoloji, oyun kumandalarının da yerini alma potansiyeline sahip.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook, insanları sanal bir dünyada bir arada getirmenin yanı sıra artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle de yakından ilgileniyor. Dahası, Facebook Reality Labs tarafından gerçekleştirilen sunuma göre Facebook, zihin okuma teknolojileri üzerinde de çalışma gerçekleştiriyor.

Gerçekleştirdiği bir sunum sırasında yeni nesil teknolojilerinin prototiplerini gösteren Facebook, VR ve AR’ın bir adım ötesine geçen zihin okuma bilekliklerini tanıttı. Henüz erken geliştirme aşamasında olan bu bileklikler, beyinden ellerimize gönderilen nörolojik sinyalleri okuyarak kullanıcının ne yapmak istediğini anlayacaklar söz konusu eylemi sanal ya da artırılmış gerçeklikte gerçekleştirecekler.

Facebook, AR ve VR nesneleri gerçek el hareketleriyle kontrol etmeyi amaçlıyor

Facebook Reality Labs’de araştırma bilimi direktörü olan TR Reardon, “Muhtemelen ellerinizin hareketini kontrol eden nöron sayısı, beslenme ve konuşma için ağzınızı kontrol eden nöron sayısından iki kat fazla” diyerek zihin okuyacak bir cihaz için neden bilekleri tercih ettiklerini açıklamış oldu.

Paylaşılan bilgilere göre söz konusu bileklik sayesinde kullanıcılar, gerçek dünyada ellerini sıkarak AR ya da VR dünyasındaki nesneleri tutabilecekler. Dolayısı ile Facebook’un projeyi tamamlayıp zihin okuyan bir bileklik sunması halinde DualSense gibi mevcut oyun kontrol cihazlarının pabucunun dama atılabileceğini söyleyebiliriz.

Facebook’tan parmak hareketlerini okuyarak yazı yazabilen sanal klavye

 

Zihin okuyan bilekliklerin dışında Facebook, yıllardır fütüristik konseptlerin ele aldığı bir numaralı donanım ürünlerinden biri olan artırılmış gerçeklik klavyesini de gösterdi. Yine bir bileklik sayesinde mümkün olan bu teknolojide kullanıcı, elini düz bir zemine koyarak fiziksel bir klavye varmışçasına yazı yazıyor. Bileklikler, parmak hareketlerini takip ederek yazılmak istenen ifadeyi anlıyor ve metin haline getiriyor.

Facebook, bu yılın sonlarında ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürecek. Dışarıdan klasik bir Ray-Ban gözlük gibi görünecek bu cihaz için Facebook Luxottica ile iş birliği gerçekleştirmişti. Yine de Facebook, akıllı gözlük üzerindeki çalışmalarına devam ediyor ve piyasaya çıktığında nasıl bir ürünle karşılaşacağımız hala bir muamma.

Facebook CTO’su Mike Schroepfer, zihin okuyan ya da sanal bir klavye işlemi gören bilekliklerin henüz erken geliştirme aşamasında olduğunu ve piyasaya çıkış tarihleriyle ilgili bir bilgi bulunmadığını aktardı. Facebook’un AR ve VR konularındaki isteğini düşünürsek bu ürünlerin bir gün gerçekten de piyasaya sürülebileceğini öngörebiliriz.

 

kaynak: https://www.cnbc.com/2021/03/18/facebook-shows-off-mind-reading-technology.html

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Starlink Kullanıcılarından Heyecanlandıran Ekran Görüntüleri: 400 Mbps Bağlantı Hızına Ulaşıldı

Starlink Kullanıcıları, 400 Mbps Bağlantı Hızına Ulaştı

8K görüntü teknolojisi nedir, 8K televizyonlar ne gibi özellikler sunuyor ve şu an piyasada hangi 8K televizyonlar var? İşte 8K çözünürlük hakkında bilmeniz gerekenler.

8K Nedir? 8K Televizyonların Ne Farkı Var? 8K Şu An İçin Gerekli mi?