Facebook Video Reklam Rehberi Ve Önemli İpuçları
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Facebook Video Reklam Rehberi Ve Önemli İpuçları

0

Videolu reklamlar dönemini başlatan Facebook milyonlarca insan saatlerce vaktini harcadığı günümüzdeki  en değerli sosyal ağlarındandır. Facebook’un ilgi görecek hatta trend olabilecek bu reklam modeline yatırım yapmaması zaten düşünülemezdi ve çok yakın bir dönemdeki tarihte video reklamlarını etkin hale getirdi.

Sizlerde Facebook da  ana sayfanıza düşen videoları izlerken rastlamış olabilirsiniz video içerisinde “Reklama ** kadar saniye kaldı” diye bir bilgilendirmenin çıktığını bu saniyenin bitmesini beklediğinizde ise Videolu Reklam devreye giriyor.

Bende ilk gördüğümde artık facebook da videoları doğru düzgün izleyemeyeceğiz buda facebook’un nekadar reklamlara bağlı olarak ilerlediğini gösteriyor bize.İzlediğiniz videonun en güzel anında sizlere bir mola ve “**sanıye reklam” dur bunuda izle bize para kazandır sonra video keyfine devam et diyen facebook vazgeçilmez olduğunun farkında.

Video reklamcılığının akılda kalıcılık anlamında nasıl bir ezici üstünlüğü olduğunu yapılan arştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Video reklamlarını nasıl vereceğinize, fiyatlandırma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara ve modelin artı ve eksilerine

Facebook’ta Nasıl Video Reklamı Verebiliriz?

Facebook da ilk kez reklam veriyor iseniz www.facebook.com/advertising adresine giriş yapın ve Bir Reklam Oluştur seçeneğini tıklayın.

Daha sonrasında karşımıza çıkan sayfada ‘Kampanya Amacını Seçin’ekranında en aşağıya eklenmiş olan ‘Video Görüntülemeleri elde etme’ seçeneği ile reklamınızın detay bilgilerini oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Karşımıza gelen sayfada açılan ekranda para biriminiz,ülkeniz gibi seçenekleri belirledikten sonra3.Adım olan reklam setinizi oluşturabilirsiniz.Bu sette video reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz hedef kitlenin yaşı,cinsiyeti gibi demografik bilgileri seçebiliyoruz.

Bu arada seçenekler içerisinde İlgi Alanlarını belirlerken Facebook’un sizlere önerdiği kategorilerden farklı olarak arama çubuğuna istediğiniz ilgi alanını yazarak kategori belirleyebilirsiniz. Yaptığınız her seçim sonrasında sağ taraftaki ‘Hedef Kitle Tanımı’ alanında vereceğiniz video reklamının ortalama olarak kişilere ulaşma potansiyelini kontrol edebilirsiniz.

Video reklamınızı artık oluşturmaya geçebilirsiniz.Burada birkaç seçenek göreceksiniz,daha önceden hazırladığınız bir videoyu yükleyebilirsiniz,bir kaç videoya birden döngü oluşturabilirsiniz veya slayt gösterisi hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi video reklamınızı verirken Facebook’un videolar için önerdiği teknik özellikler var bunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Reklamın Fiyatlandırmasına geldiğimizde ise ‘Ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz’ başlığı altında günlük-aylık veya toplam bir bütçe planı belirleyip ,Hazırladığımız reklam kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihini belirledikten sonra ,Optimizasyon kriteri ekranına geliriz.Burada dikkatli olalım çünkü reklam olan videolarda görüntüleme başına facebook’ bedel ödüyor olabiliriz.Bu bölümde reklamların görüntülenme ve ücretin tahsil optimizasyonunu  Facebook’ a bırakabiliriz yada 2. seçenekteki görüntülenme başına ödemek istediğiniz miktarı siz belirleyebilirsiniz.

Fiyat kısmınıda tamamladıysak eğer  oluşturduğumuz videoyu Facebook’ a yükleyebiliriz .  Yükleyeceğimiz videonun boyutu en fazla  1 gb, çözünürlük oranı 720p olması gerekiyor.

Reklamımız artık hazır sayılır.Videonuz üzerinde son düzeltmeleri yaparak, açıklamanızı ve diğer alanları doldurup ve önizleme ile videonuzun görüntüsünü kontrol edin. Artık sipariş ver butonuna basıp gerisini Facebook’a bırakabilirsiniz.

Facebook Video Reklamlarının avantajları nelerdir? ,kısaca sıralayalım;

  • Reklamını oluşturduğunuz ürün için hedeflediğiniz kitleye ulaşırsınız
  • Yaptığınız reklamın doğruluk oranı ile akıllarda kalıcı olursunuz
  • Facebook da Videolar kolay ve daha sık paylaşılır
  • Etkileşimler Gerçek zamanlı ve geri bildirimlidir

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap