Facebook Paylaşım Resim Sorunu ve Çözümü
 1. Anasayfa
 2. Genel

Facebook Paylaşım Resim Sorunu ve Çözümü

2

Web site makalenizi Facebook da paylaşırken yazı resminiz görülmüyor, bulanık bir resim çıkıyor veya resminiz hiç görülmüyor mu? Web sitelerinin makale paylaşımında son günlerde sorun haline gelen görülmeyen resimleri nasıl görülür yapabilirsiniz aşağıda adım adım takip edin.

Facebook sosyal paylaşım sitesi daha önce düzenlemiş olduğunuz sayfaları, hafızasına (cache) aldığından dolayı siz makalenizi paylaşmak istediğinizde, makalenizin son düzenlenmiş şeklini değil cache`teki halini göstermeye çalışıyor. Tabi zamanla yeni bilgileri hafızasına alıp yeniliyor ama o an için sizin isteğiniz resimleri ön belleğe alamıyor.

Bu ön bellek hatasını düzeltmek adına ,bizlerinde yapabileceği bir şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum. İşte bu noktada karşımıza Facebook Debugger geliştirici sayfası devreye giriyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Facebook debugger resim hatalarını düzenleme işlemini gerçekleştiriyor.

Hata kaynağını bir link belirleyip resim ile anlatmaya çalışalım:

İlk olarak debugger sayfamıza giriş yapıyoruz (debugger sayfası) ve hata ayıklamak için istediğimiz linki boş alana yapıştırıyoruz ve debug düğmesine tıklıyoruz. (Unutmadan, debugger sayfasına giriş yapmanız için facebook kullanıcı girişi yapmış olmanız gerekiyor.)

facebook-dev

Karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Gördüğünüz gibi yolunda gitmeyen birşeyler var. Show existing scrape information düğmesine tıklayarak şuan hafızada birşey varsa ve hata neyse onu görüntüleyebilirsiniz.

Veya fetch new scrape information düğmesine tıklayarak cache`i yani hafızadaki bilgileri yenileyebilirsiniz. (Bazen bu işlemi tekrar tekrar yapmanız gerekebilir. )

facebook-debugger-2

Son olarak ikinci fotoğrafta anlattığım fetch new scrape informationdüğmesine  bir sonuç elde edeceksiniz. Sayfamızla ilgili tüm bilgiler burada gösteriliyor. Hangi meta etiketler kullanılmış veya hata varsa hatalar nelerdir hepsini görüntüleyebilirsiniz. En sonda da facebookta paylaşmak istediğiniz içeriğin nasıl gözüktüğünü izleyebilirsiniz.

Çok fazla detay alabileceğiniz bu sayfada ön belleği temizlemek için fetch new scrape information butonuna basmanız bile bellek temizlemeye yetecek ve güncel fotoğrafları istediğiniz siteden facebook üzerinden paylaşıp amacınıza ulaşmış olacaksınız.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Hocam ben bunu denedim bi ise yaramadi facebook da kendi blogumun
  Linki ni paylaşinca zaman zaman anahtar tornavida bazen sorunsuz paylaşiyorum bazende daha önceden önbellegine aldigi alakasi olmayan resimler cikiyor sonuc olarak debug kullandim ama faydasini goremedim farkli bir sunuşunuz varsa yayinlarsaniz sevinirim iyi yayinlar hocam,,,

  • Ayhan bey merhaba, konu yeni olduğundan ilk aşamada işe yaraması için bu değerli yazımızı yayınladık. Bu sorunu çözecek değişik alternatifler var. En kısa zamanda yayınlacaktır. Bilgi için ayrıca çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir