Facebook, İlk Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Detaylarını Paylaştı: Sanal Hayat, Sıradan Görünen Bir Gözlükle Gerçek Oluyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Facebook, İlk Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Detaylarını Paylaştı: Sanal Hayat, Sıradan Görünen Bir Gözlükle Gerçek Oluyor

0

 Facebook, bu akşamki Facebook Connect etkinliğinde gelecek teknolojisi ‘Metaverse‘ü gösterdi ve yeni ismini de açıkladı. 

Bununla birlikte şirket, tüm bunları gerçek yapacak tek aracı olan yeni gözlükleri hakkında da detayları paylaştı.

Bu akşam tarihin en heyecanlı ve en korkutucu teknolojisi metaverse’ü tanıtan Facebook, sanal hayatı ve gerçek hayatı bir araya getiren bu teknolojiden faydalanmamızı sağlayacak gözlüklerini de tanıttı. Daha önce RayBan ile akıllı gözlük çıkarmış olsa da bu gözlükler, artırılmış gerçeklik yeteneklerine sahip değildi.

Bugünkü etkinlikte Mark Zuckerberg, gelecekte metaverse’ü dünyamıza taşıyacak yeni gözlük projesinin detaylarını açıkladı. Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik gözlüğü olacak olan bu gözlüklerin henüz resmi bir ismi bulunmuyor. Zuckerberg, gözlüklerden ‘Project Nazare’ ismiyle bahsetti ve neler vadettiğini anlattı.

Yeni gözlükler henüz geliştirilme aşamasında:

Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüğü, görselde gördüğünüz üzere dijital olan her şeyi dünyamıza, gözlerimizin önüne taşıyabilecek. Mesajlaşmayı gözlüklerimizle yapabilecek, bu gözlüklerle dünyamıza sanal elementler taşıyabileceğiz. Zaten metaverse’ün gerçek olmasını sağlayacak gözlükler de tam olarak bu gözlükler.

Gözlüklerin en büyük özelliğiyse gerçekten bir gözlük olmaları. Bu gözlükler, tıpkı standart gözlükler gibi bir çerçeveye ve yaklaşık 5 milimetre kalınlığında bir cama sahip olacak. Facebook, günümüz teknolojisinin vadettiği tüm imkânı kullanarak metaverse için gerekli olan güçlü donanımı bu gözlükler içine yerleştirecek.

Gözlüklerin nasıl bir donanıma sahip olacaklarıysa üstünkörü anlatıldı. Facebook ekibinin yıllardır üzerinde çalıştığı bu teknolojiler arasında hologram ekranlarıprojektörlerbataryaözel üretilmiş bir çip, kamera, hoparlör, etrafınızdaki dünyayı algılayacak sensörler gibi teknolojilerden oluşuyor. Zuckerberg, bu konuda önemli ölçüde geliştiklerini açıkladı.

Kaynak:https://es-us.deportes.yahoo.com/project-nazare-facebook-anticipa-anteojos-205303349.html.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap