Facebook Fotoğrafları Google Fotoğraflar’a Nasıl Aktarılır?
  1. Ana Sayfa

Facebook Fotoğrafları Google Fotoğraflar’a Nasıl Aktarılır?

0

Facebook, yıllardır birçok kişi tarafından fotoğraf depolama amacıyla kullanılıyor. Hesabını tamamen kapatmak ya da fotoğraflarını farklı bir platforma yedeklemek isteyenler Google Fotoğraflar çözümünü kullanabilir.

Artık her ne kadar daha çok orta yaşlılara hitap ediyor olsa da Facebook hâlâ en fazla kullanılan sosyal ağ
 
Son yapılan araştırmalar Türkiye’de 51 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu da aslında toplam internet kullanıcılarının (59 milyon) çok büyük bir bölümüne tekabül ediyor. Dünya geneline bakıldığında bu rakam 3.5 milyara çıkıyor.Kullanıcıların yoğunluğu içeriği de belirliyor elbette. Facebook’ta her gün ortalama 350 milyondan fazla fotoğraf paylaşılıyor. Yani aslında kullanıcıların çok büyük bir bölümü fotoğrafları depolamak için Facebook’u tercih ediyor. Peki ama bir gün Facebook’u tamamen kapatma kararı alırsanız, fotoğraflarınıza ne olur? Bu kararı alın ya da almayın Facebook’taki fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar’a aktararak yedekleme yapabilir ve farklı bir platformda daha tutabilirsiniz.

Facebook’u yıllardır fotoğraf paylaşmak ve arşivlemek için kullananlar için bu yedekleme işlemi daha da büyük önem kazanıyor.

 Bu aktarım işlemi doğrudan Facebook ve Google arasında gerçekleşmiyor. 
 
Yani ilk etapta Facebook’taki fotoğrafları herhangi bir bilgisayara ya da akıllı telefona indirip daha sonrasında Google Fotoğraflar’a yüklemek gerekiyor. Yani bu aradaki irtibatı kullanıcı olarak yine siz sağlıyorsunuz. Aslında temelde bu yedekleme işlemi Facebook’tan indirdiğiniz fotoğrafları Google Fotoğraflar’a yüklemekle tamamlanıyor. Basit gibi görünebilir. Ama Facebook’ta yıllardır fotoğraf paylaşanlar için tek tek indirme ya da yükleme can sıkıcı olabilir. Burada da Facebook’un bir süre önce tüm kullanıcılara açtığı ‘tüm verileri indirme’ sisteminden yararlanacağız.

 Facebook verilerinizin kopyasını indirmek için:

Facebook‘taki bilgilerinizin bir kopyasını indirmek istiyorsanız, “Bilgilerini İndir” aracını kullanabilirsiniz.

1. Facebook‘un sağ üst köşesinde bulunan simgesine ve ardından Ayarlar’a tıklayın. Resmi büyük incele

Facebook'un sağ üst köşesinde bulunan  simgesine ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
2. Sol sütunda Facebook Bilgilerin‘e tıklayın.
3. Facebook Bilgilerini İndir seçeneğinin yanında Gör‘e tıklayın.
 
4.Talebinize kategori eklemek veya mevcut kategorileri kaldırmak için Facebook’un sağ tarafındaki kutulara tıklayın.Aşağıdakiler dahil olmak üzere 

seçimlerinizi yapın:

  • İndirme talebinizin formatı.
  • Fotoğraf, video ve diğer medya dosyalarının kalitesi.
  • Bilgilerin tarih aralığı. Bir tarih aralığı belirlemezseniz, seçtiğiniz kategorilerdeki tüm bilgileri talep edersiniz.
Filtreleme seçeneklerini kullanmak hem indirme işleminin hızlı sonlanmasını hem de indirilenleri daha düzenli şekilde görmenizi sağlar.
Filtreleme seçeneklerini kullanmak hem indirme işleminin hızlı sonlanmasını hem de indirilenleri daha düzenli şekilde görmenizi sağlar. Ayrıca türe göre sıralamanın yanında tarih bazlı bir filtreleme yaparak, belirli tarif sonrasında paylaştığınız fotoğrafların tamamının indirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafları en yüksek çözünürlük ve kalitede Google Fotoğraflar’a aktarmak için Medya Kalitesi’ni, ‘Yüksek’ olarak belirlemekte yarar var.

5. İndirme talebini onaylamak için Dosya Oluştur‘a tıklayın.

Bir indirme talebinde bulunduktan sonra, talebiniz Bilgilerini İndir aracının Mevcut Dosyalar kısmında Beklemede olarak görünür. İndirme talebinizin hazırlanması birkaç gün sürebilir.

İndirme talebinizin hazırlanması tamamlandığında, hazır olduğuna ilişkin bir bildirim gönderilir.

Facebook’tan Talep ettiğiniz verilerin bir kopyasını indirmek için:

Bilgilerini İndir aracının Mevcut Dosyalar kısmına gidin.
İndir‘e tıklayın ve şifrenizi girin.İndirme talebinizin formatı ve süresinin ne zaman dolacağı gibi bilgileri görmek için Daha fazlasını göster‘e de tıklayabilirsiniz.
Not: Facebook’ta verilerinizi ve gizliliğinizi kontrol etmenize yardımcı olan yöntemler hakkında bilgi almak için istediğiniz zaman Gizlilik Kısayollarınıza göz atabilirsiniz. Facebook hesabınızda yakınlarda gerçekleşen hareketleri veya Facebook hesap bilgilerinizi gözden geçirmek istiyorsanız, Bilgilerine Eriş aracını kullanabilirsiniz.

Bilgisayar yerine akıllı telefon ya da tablet üzerinden aynı işlemi tekrarlayacak olanlar hem Android hem de iOS uygulamasında Ayarlar ve Gizlilik / Bilgilerini İndir bölümüne tıklayabilir. Aynı filtreleme seçenekleri bu bölüm için de geçerli elbette.

Ardından dosyaları az önce de bahsettiğimiz gibi bilgisayar ya da akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Ama çok fazla fotoğrafı olanların bu noktada bilgisayarı seçmesi çok daha mantıklı.

Ekran görüntülerinde daha çok masaüstü odaklı ilerliyoruz ama benzer seçenekler aynı şekilde mobilde de geçerli.

Son adımda verilerin indirilebilmesi için şifre isteniyor. Şifreyi girip devam edebilirsiniz. Dosyalar, ZIP’lenmiş şekilde iniyor.

Yedeklemenin ilk aşaması yani verilerin indirilmesi tamam. Şimdi sırada Google Fotoğraflar’a aktarma süreci var.

 
Yedeklemeyi fotoğrafları bilgisayara indirirseniz, bilgisayardan mobil aygıtlara, telefon ya da tabletlerden halledebilirsiniz.

Hesabını tamamen kapatmak ya da fotoğraflarını farklı bir platforma yedeklemek isteyenler Google Fotoğraflar çözümünü kullanabilir.
Bilgisayardan yedekleme için Google Fotoğraflar’a erişmek yeterli. Yedeklemeyi fotoğrafları sürükle-bırak şeklinde gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil aygıtlardan da yedekleme işlemi için Google Fotoğraflar’ı yükleyip aynı işlemi gerçekleştirmek yeterli olacaktır.

Google Fotoğraflar (Android)

Kaynak: https://www.technopat.net/2019/11/06/facebook-fotograflari-google-fotograflar-a-nasil-aktarilir/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap