Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?
  1. Ana Sayfa

Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

0

Günlük yaşantımızda, sosyal medyada sıkça kullandığımız resim EXIF ismi nedir? EXIF resim bilgilerine nasıl ulaşılır? Resim bilgileri için okumaya devam edin.

Günlük hayatımızda birçok alanda resimlerimizi web sitemizde veya sosyal medyada paylaşarak kullanırız. Kullanılan bu resimler hakkında bilgiyi birçok kişi merak ederken, merak etmeyen kullanıcı sayısı da oldukça fazladır.


Fotoğrafçılık teknik ve terimlerinde çok sık kullanılan EXIF kelimesi “Exchangeable Image File,” değiştirilebilir görüntü dosyası demektir. 

Bu pencerede, fotoğrafın çekildiği tarih, yer, boyut, ekipman bilgileri ve çekim ayarlarına kadar bir çok bilgiyi barındıran bölümler mevcuttur.

Dünya genelinde düzenlenen Fotoğraf yarışmalarında bu bilgilere çok  fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal medyada fotoğrafların paylaşımı kadar EXIF değerlerinin de belirtilmesi, izleyen diğer fotoğrafçıların teknik bilgiden haberdar olması açısından oldukça önemlidir. 

Fotoğraf özelliğine göre hangi ayarlarda çekildiğini merak eden izleyenler için Exif bilgisini nasıl öğrenebiliriz?

Bilgisayarımızda fotoğrafınızın üzerine sağ tıklayın. Ardından ”Özellikler” sekmesine tıklayın. 

Açılan pencere  en üstte”Ayrıntılar” sekmesini tıklayarak tüm EXIF bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap