Excel’de Yazıların Büyük ve Küçük Harflerini Nasıl Değiştirebiliriz ?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Excel’de Yazıların Büyük ve Küçük Harflerini Nasıl Değiştirebiliriz ?

0

Bu makalede, Microsoft Excel 2013, Microsoft Excel 2010, Microsoft Office Excel 2007, Microsoft Office Excel 2003 gibi yazılımlar ile çalışma sayfası işlevleri kullanarak metnin büyük ve küçük harflerini nasıl değiştireceğiniz açıklanır.

Microsoft Excel, metnin büyük ve küçük harflerini değiştirmek için kullanabileceğiniz aşağıdaki üç komutu çalıştırır. Yapmanız gereken komutun başına eşittir işareti eklemektir.

KÜÇÜKHARF – Metnin içerdiği tüm büyük harfleri küçük harfe dönüştürür.

BÜYÜKHARF – Metnin içerdiği tüm küçük harfleri büyük harfe dönüştürür.

YAZIM.DÜZENİ – Metin dizesindeki ilk harfi ve metindeki harf dışında herhangi bir karakterden sonra gelen ilk harfi büyük harf yapar. Tüm diğer harfleri küçük harfe dönüştürür.

Dikkat etmemiz gereken önemli nokta alt alta dizilmiş yazıların yanına kodu yazarken hangi stuna hitap ettiğinizi belirtmektir.

Örneğin :  A stununda yazılı olan bir yazıyı küçük harfe dönüştürmek için yanındaki B stununa  (=KÜÇÜKHARF(A1))  komutu yazılır ve kenarına clicklersek aşağıya kadar ne kadar stun varsa küçük harfe dönüştürür. daha detaylı anlamak için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

 

İsim ve soy isim gibi ibarelerde sadece baş harflerinin büyük kalmasını istiyorsak (YAZIM.DÜZENİ ) komutunu kullanabileceğinizi unutmayınız. Excel metin işlevleri hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı‘nı tıklatın, Office Yardımcısı’na veya Yanıt Sihirbazı’na metnin büyük ve küçük harfleri yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara‘yı tıklatın.

 

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap