Evden Çalışma İşinin Suyunu Çıkarıp Hayallerinizi Dibine Kadar Yaşayacak Yazılım Mühendisi ile Tanışın: 12 Yıllık Tatil Bileti Satın Aldı!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Evden Çalışma İşinin Suyunu Çıkarıp Hayallerinizi Dibine Kadar Yaşayacak Yazılım Mühendisi ile Tanışın: 12 Yıllık Tatil Bileti Satın Aldı!

0

Meta’da Ürün Müdürü olarak çalışan 28 yaşındaki mühendis Austin Wells, önümüzdeki 12 yılını çalışarak geçirebilmek için bir geminin odasını kiraladı. Yapım aşamasında olan gemi, bitince dünyanın en lüks yolcu gemilerinden birisi olacak ve Wells, bu gemiden mesai yapacak.

Sosyal medyada büyük şirketlerde çalışanların “günlük rutinim” diye paylaştığı videolar viral olunca pek çok insan, doğal olarak lüks bir çalışma hayatına imreniyor.

Ancak eğer Meta’da çalışıyorsanız ve genel merkezde üst düzey bir pozisyondaysanız bu lüksün sınırları olabildiğince zorlanıyor. 

Son dönemde maliyetleri azaltmak adına evden çalışma modelini benimseyen Meta’nın 28 yaşındaki mühendisi Austin Wells.

Austin, Meta’nın Reality Labs adını verdiği -hani şu Zuckerberg’in metaverse merakının peşinden koşan- biriminde Ürün Yöneticisi olarak çalışıyor. CBNC’ye röportaj veren Wells, şu anda milyonların hayalini kurduğu bir iş hayatını yaşamakla meşgul.

Dijital göçebelikte çığır açmak isteyen genç mühendis, aşağıdaki geminin bir odasını tam 12 yıllığına kiraladı:

Bu 12 yıl için toptan bir ödeme yapan Austin Wells, 300 bin dolara işi temiz şekilde kapamış. İşini yaptığı sürece nerede olduğunun önemli olmadığını dile getiren Wells, böyle bir hayali Meta’nın evden çalışma programını yaygınlaştırması sonrasında gerçeğe dönüştürebildmiş. 

Wells’in evden çalışıyorum ayağına dünyayı gezerken kod yazacağı gemi MV Narrative şu anda yapım aşamasında. Bitince dünyanın en lüks transatlantik gemilerinden birisi olacak:

20 metrekareden biraz büyük bir kamaranın ücreti 1 milyon doları buluyor bu gemide. Wells ise ABD için 12 yıllık bir sürede ortalama sayılabilecek 300 bin dolarlık ev kirası gideriyle bu gemide yaşayabilecek. ABD batısının yerel saatine göre mesai yapacak mühendis; bu sayede Avrupa’yı gündüzleri gezecek, geceleri Meta’daki mesaisini yapabilecek.

“Bir yere gitmek istediğinizde çantanızı toplayıp, bir uçuş bulup, bir oda kiraladığınız modelden, evim, spor salonum, doktorlarım, dişçilerim, tüm marketlerim hep birlikte seyahat ettiğimiz bir modele geçiyorum.”

300 bin dolarlık ödeme yalnızca Wells’in kamarasını değil, yolculuk süresince yiyecekleriniiçeceklerini, çamaşır hizmetlerini, eğlence aktivitelerini ve gemideki diğer hizmetleri de kapsıyor. Bu açıdan bakınca yazılımcı, 40 yaşına kadar neredeyse hiç para harcamadan dünyayı gezme şansına sahip olabilir.
 
Kaynak: https://www.businessinsider.com/meta-employee-spends-300000-cruise-ship-condo-to-keep-wfh-2022-12
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir