1. Ana Sayfa
  2. Genel

Et Ürünlerinde Tağşiş

Et Ürünlerinde Tağşiş
0

Tağşiş; ürünlere temel özelliğini veren öğelerin ve besin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılmasını, miktarının değiştirilmesini veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılmasıdır. Taklit ise; ürünlerin, şekil, bileşim ve nitelikleri itibarıyla yapısında bulunmayan özelliklere sahip gibi veya başka bir ürünün aynısıymış gibi göstermektir.

Örneğin fermente sucuk ürünü, tebliğ gereği sadece büyük ve küçükbaş kasaplık hayvanların karkaslarından elde edilen etlerden (kısaca kırmızı et diyebiliriz) üretilmesi gerekmesine rağmen, bu üründe kanatlı eti kullanılması tağşiş olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan ısıl işlem görmüş sucuklar ise, kanatlı etinden de üretilebilir.Soya kullanımı da taklit- tağşiş kapsamında değerlendirilebilecek hususlardandır.

Bu ürünler, müşterinin beklediği görüntü, lezzet ve tadı yakalayamadığı gibi, ev ekonomisine zararda bulunmaktadır. Bunun yanısıra, gıda zehirlenmelerine ve kansorejen toksinlerin vücuda girmesine sebebiyet verebilirler.

Kirmizi_et_urunleri

Üretici tarafından üretimi sırasında, yasaların izin verdiği katkıların kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımı da kronik hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple, üreticiler üretim sonrası ürün analizlerini hem dahili laboratuvarlarında ciddi şekilde yapmalı, hem de dış ve tarafsız laboratuvarlarda analizlerini yaptırmalı ve ürünlerinin satışlarını bu kontrol zinciri sonrasında gerçekleştirmelidir. Zira, ilgili bakanlık da rutin analizleri ile sahadan, yani marketlerden ve üreticiden yani kayıtlı fabrikalardan aldığı numuneler ile sıklıkla birçok kritik parametreyi analiz etmekte ve sonuçlarını da halk ile paylaşmaktadır. Denetim ve kontrol müşteri, devlet, market, üretici fabrika ve elbette hammadde tedarikçisi olan mezbaha ve hatta tarlaya kadar giden bir zincirdir. Tüm bunların birbirini kontrol etmeleri kaliteye giden en mükemmel yoldur. Geçmişte bu kontroller ve denetimler sırasında, genel hijyen uygulamaları denetlenirken, sonrasında HACCP, ISO 22000 ve son yıllarda BRC ve IFS gibi uluslararası gıda hijyen standartları sistemleri uygulanmaya başlanarak, gerek tüketici memnuniyeti ve gerek farkındalık ve bilincin arttırılması için ciddi yatırımlar yapılmıştır.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap