En İyi 64-Bit Yazılımlar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

En İyi 64-Bit Yazılımlar

+ - 0

64bit

64-bit teknolojisiyle birlikte işletim sistemleri de performanslarını daha üst seviyelere çıkarmayı gaye edindi. Peki nedir bu 64-bit? Diğer bildiğimiz uygulamaların 64-bit’ten farkı nedir? Kısaca bunların üzerinde duralım.64-bit mimarisi, işletim sistemleri ve işlemcilerin arasındaki veri akışını ve kapasitesinin daha yüksek olmasını sağlıyor. 64-bit mimarisi ile birlikte işlemci tarafında 16 milyar gigabyte’a yakın bir veriyolu adreslemesi elde edilebiliyor. Tahmin edersiniz ki, 32-bit mimarisinde bu sayı, 8 milyar civarında.

64-bit işlemci mimarisini destekleyen bir yapıda, 64-bit teknolojinin gereksinimleriyle donatılmış bir işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böyle bir durumda kullandığınız uygulamaların d a 64-bit teknolojisini desteklemesinde fayda var. Aksi halde performans artışı konusunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Özetle, 64-bit mimaride üretilmiş bir işlemci kullanırken, 64-bit teknoloji destekleyen bir işletim sistemiyle birlikte, 64-bit uygulamalar kullanmanız, performans açısından sizleri oldukça tatmin edecektir.

Kullandığınız uygulamaların da bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor dedik. Peki piyasadaki uygulamaların hangileri 64-bit teknolojisinin avantajlarını sonuna kadar kullanıcılara sunuyor?

64-bit teknolojisiyle birlikte işletim sistemleri de performanslarını daha üst seviyelere çıkarmayı gaye edindi. Peki nedir bu 64-bit? Diğer bildiğimiz uygulamaların 64-bit’ten farkı nedir? Kısaca bunların üzerinde duralım.

64-bit

7-Zip

Dosya sıkıştırma konusunda oldukça başarılı bir uygulama olan 7-Zip, sade arabirim kullanıyor olmanın avantajını, hemen her sıkıştırılmış dosya formatını destekleyen yapısıyla harmanlayınca ortaya son derece faideli bir yazılım çıkmış. Açık kaynak kodlu yapısıyla birlikte 7-Zip, GNU LGPL lisansına sahip. 7-Zip’in açık kaynak kodlu olmasının en büyük avantajı, işlemcide daha yalın bir kod dizilimiyle işlem görmesi. Dolayısıyla 64-bit teknolojisi, 64-bit mimarisiyle oldukça içli dışlı. Bu da yazılımın performansına yansıyor. GB mertebesindeki yazılımlarda bile oldukça başarılı bir performans görmek mükün.

Ad-Aware

Zararlı yazılımlardan korunmak için tercih edebileceğiniz en iyi ücretsiz anti-malware yazılımlarından biri olan Ad-Aware, 64-bit teknolojisini kullanmayı tercih edenlerden. 64-bit ile birlikte daha fazla ve hızlı veriyolu adreslenmesi ve akışı sağlanıyor demiştik. Bu hızlanmayı dosya tarama konusunda oldukça iyi uyarlayan Ad-Aware, böylece kullanıcıya da hatrı sayılır hızda bir performans sunuyor.

Windows 7

64-bit yazılımlardan bahsederken, bir işletim sisteminden bahsetmezsek olmazdı. Windows 7’nin 64-bit versiyonu kelimenin tam anlamıyla bir performans canavarı. Zira yeni işletim sisteminin çekirdeğinin, 64-bit mimarisine olan entegrasyonu, yazılımın 64-bit versiyonunu adeta uçurmuş. Sadece çok iyi kaynak kulanmakla kalmıyor, çoklu çekirdek desteği ile birlikte güç tüketimi konusunda da başarılı bir çizgiye sahip oluyor. Windows Vista’nın 64-bit versiyonu ile Windows 7’nin 64-bit versiyonu arasındaki bu fark ise şüphesiz ki, 64-bit mimarisinin bir başarısı denilebilir.

ATI Catalsyt

ATI imzalı ekran kartlarınının kontrol paneli uygulaması olan ATI Catalyst Control Center, 64-bit sürümü ile birlikte kullanıcılarına, oldukça sıkı bir optimizasyon ve performans takip-ayar fırsatı sunuyor. Ekran kartlarının işlemcileri olan GPU’ların 64-bit mimarisine olan yakınlığından faydalanan ATI, bu konuda bünyesinde barındığı AMD’nin işlemci teknolojisi konusundaki bilgilerinden sonuna kadar yararlanmış. Diğer bir deyişle; işlemci piyasasında hatrı sayılır bir yere sahip olan AMD, sahibi olduğu ATI’nin, 64-bit mimarisine ve teknolojisine yakın olmasını sağlayarak, müşterilerine büyük bir avantaj sunuyor.

Avira Antivir

Yine bir zararlı yazılım koruması ile birlikteyiz. Bu seferki anti-malware değil, antivirus yazılımı olan Avira Antivir’in 9. ve ücretsiz olan versiyonu. Avira Antivir, 64-bit teknolojisini kullanıcılarıyla buluşturarak, sistem güvenliği açısından ipleri eline almayı amaçlıyor ve kullanıcılara adeta; “Performans konusunu dert etmeyin” diyor.

Firefox

İnternet tarayıcı piyasasında yaşanan rekabetin had safhada olduğu bu dönemde, 64-bit teknolojisinin avantajlarını gören tarayıcılar, rakiplerine nazaran bir adım öne çıkmayı başarıyor. Firefox da bu konuda oldukça başarılı diyebiliriz. 32-bit sistemlerde deneyimlenen Firefox’un durduk yere çökme sorunu gibi sorunlara, tarayıcının 64-bit versiyonunda rastlamak pek mümkün değil. İşlemciyi yormayan yapısıyla birlikte Firefox, bu alanda en iyiler listesine girmeye hak kazanıyor.

Gimp

Açık kaynak kodlu Gimp, açık kaynak kod dünyasının 64-bit avantajlarını sonuna kadar kullanan bir diğer GNU lisanslı yazılım. Grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme yazılımları arasında Photoshop’a karşı en ciddi rakip olarak gösterilen Gimp’in 64-bit versiyonu, karmaşık işlemlerin ve manipülasyonların altından başarıyla kalkıyor. Çözünürlüğü bir hayli yüksek görsellerde, karmaşık piksel bozdurucu işlemlerin 32-bit sistemlerde sistemi ne kadar yorduğunu, deneyimleyen bilir. Dolayısıyla Gimp’in bu avantajı varken, kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap