1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

En Dayanıklı Dizüstü Bilgisayar Hangisi?

En Dayanıklı Dizüstü Bilgisayar Hangisi?
+ - 0

Uzun süre para biriktirip, özene bezene aldığınız dizüstü bilgisayarların bozulmasını elbette istemezsiniz. Taşınabilir cihazlar oldukları için, bir şekilde düşürüp kırma olasılığınız da var tabii ki. Tüm bunlar kullanıcılar için tam bir kabus olabilir. Hangi markanın, hangi modelinin daha dayanıklı olduğunu, daha az bozulduğunu belirlemek için sıkı bir araştırma yapmanız gerekir.

Böyle bir durum herkesin kabusu olsa gerek

Bir sigorta şirketi olan SquareTrade böyle bir araştırma yaparak, sizleri bu zahmetten kurtarmış. Şirket, Acer, Apple, Dell, Asus, Gateway, HP, Lenovo, Sony ve Toshiba markalarından toplam 30000 adet dizüstü bilgisayar arasında bir araştırma yaparak hangi markanın daha az bozulduğunu belirlemeye çalışmış. Araştırmada her markadan en az 1000 ürün alınmasına dikkat edilmiş.

En dayanıklı marka

Elde edilen veriler ışığında hazırlanan grafikte, satın alınan bir dizüstü bilgisayarın 2 sene ve 3 sene içerisinde bozulma oranları belirtiliyor. SquareTrade’in çalışmasına göre Asus bu konuda en az sıkıntı yaşatan marka olma özelliğine sahip. İkinci sırada çok az bir farkla Toshiba bulunuyor. Onu ise Sony takip ediyor.

Araştırmada çıkan sonuçlara göre Asus en az bozulma oranına sahip

Öte yandan SquareTrade’in elde ettiği sonuçlara göre, üç sene içinde en yüksek bozulma oranına sahip olan marka ise HP olarak çıkmış. Araştırmaya göre HP dizüstü bilgisayarların %25,6′sı ilk üç yıl içinde bozuluyor.

Sorunların kaynağı


SquareTrade’in yaptığı araştırmada elde edilen tek sonuç, hangi markanın daha dayanıklı ve güvenilir olduğu değil. Ayrıca yaşanan bozulma olaylarının sebepleri ve genel olarak bozulma eğilimleri de belirlenmiş.

Sorunların üçte ikisi donanımdan kaynaklanıyor

Araştırmanın sonuçlarına göre, satın alınan dizüstü bilgisayarların %31′i ilk üç yıl içinde bozuluyor ya da bir şekilde zarar görüyor. Neredeyse üç dizüstü bilgisayardan birine denk gelen bu oranın çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan olayların üçte ikisi donanım sorunlarından ileri gelirken, üçte birinin ise kaza sonucu alınan hasar olduğu belirtiliyor.

Bana göre en büyük sorun Bilgisayarı açarken kırılan kasa bağlantıları ve kasanın tutması gerektiği vida yerleri. Bir şekilde PC ısınıyor, Fan içi toz doldu, Ram takma, SSD takma, dediğinizde kasa bağlantıları kopuyor. Bu konudaki düşünceleri size bırakıyorum. Doların başını alıp gittiği bu ülkede birbir zahmetler ile aldığınız Plastikten yapılmış Dizüstü bilgisayarınız, Fan temizliyeceğim, Ram takacağım, SSD takacağım, Isı macunu değişeceğim gibi angariyelerle bilerek sağlam yapılmıyor. İş bu kadar basit. T

 
Tüm bu sorunlar için bilgisayarın alt kısmına açılabilir kapak yapılarak tüm bu sorunlar çözülebilir. Sonuç olarak bilgisayarınızı 10 yılda kullanırsınız. Ancak! Ticaret denilen şey bu işte. Acımasız, insafsız… Sizde düşüncelerinizi paylaşarak rahatlayabilirsiniz.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap