İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

En Çok Kullanılan Gıda Boyaları

En Çok Kullanılan Gıda Boyaları
1
+ - 0

Gıda boyası; bir gıdaya, ilaca, kozmetik ürünlere veya insan vücuduna uygulandığı, ilave edildiği zaman renk veren boya, pigment veya maddedir. Işık, hava, sıcaklık, nem ve depolama koşullarına bağlı olarak renk kaybedebilecek gıdaların renklerini korumak, ürünlerde standart renk oluşturmak, ürünlerin renklerini farklılaştırmak, ürünlerin lezzetlerinde farklılık sağlamak ve müşterilerin ilgisini çekmek amacıyla kullanılırlar. En çok kullanılan renk maddelerini inceleyelim.

boyali-yumurta

ANTOSİYANİNLER (E163)

Suda iyi çözünebilen; birçok çiçek, meyve ve sebzeye canlı mavi, kırmızı ve mor rengi veren pigmentlerdir. Antosiyaninlerin renkleri yapıya, meyvenin asitliğine bağlıdır. Çoğu antosiyanin asidik koşullarda kırmızı olur ve düşük asitli koşullarda maviye döner. Antosiyaninler, gıda renklendirmede kullanıldığında toksik değildir. Antosiyaninlerin antioksidan olarak sağlığı desteklediğini gösteren belirtiler vardır ( fakat bunların insan sağlığına etkisi tam anlaşılamamıştır ) Kronik kalp hastalıklarının riskini azaltır, görsel aktiviteyi geliştirir .

KAROTENOİDLER (E160a)

Fotosentetik mikroorganizmaların yada bitkilerin metabolizması için temel rol oynayan kısımlar tarafından sentezlenir. Özellikle havuçlarda fazla bulunur. Çikolatada, yoğurtta, dondurmada, margarin ve tereyağda, işlenmiş peynirde,meyveli jellerde, meyve sularında ve domates ürünlerinde kullanılır.

KARMİN (E120)

koşineal böceğinden elde edilen bir tür renk pigmentidir. Böcekler, kurutulduktan sonra sıcak suyun içerisine daldırılarak veya güneş ışığına, fırın sıcaklığına yada buhara maruz bırakılarak öldürülerek elde edilir. Boyanın ne toksik ne de bilinen bir kanserojen etkisi vardır. Fakat bu boya bazı insanlarda anafilaktik-şok reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonların nedeni ise, karminik asitten dolayı olmayıp, boyanın hazırlanışı sırasında bulaşan bazı maddelerden dolayıdır.

KURKUMİN (E100i)

Kurkumin suda çözünmez, fakat yağ ve alkol içerisinde çözünür. Kurkumin oldukça kararlı bir yapıda olup, gıdalara parlak turuncu-sarı bir renk verir. Konserve içecekleri, pişirilmiş ürünler, süt ve süt ürünleri, dondurma, yoğurt, bisküvi, patlamış mısır, hububatlarda kullanılır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap