1. Ana Sayfa
  2. Genel

Elektronik Sigaranın Aldığı Canların Sayısı Giderek Artıyor

Elektronik Sigaranın Aldığı Canların Sayısı Giderek Artıyor
+ - 0
 Kaliforniya Tulare Eyaleti Sağlık ve İnsan Hizmetleri Ajansı, ismi henüz konulamayan bir akciğer rahatsızlığı yüzünden gerçekleşen 7. ölümü bildirdi. Bu rahatsızlığa elektronik sigaranın sebebiyet verdiği de raporlar arasında yerini aldı.

Kaliforniya’daki sağlık yetkilileri, bilinmeyen bir akciğer rahatsızlığının 7 kez can aldığını rapor etti. Bu rahatsızlık, daha önce elektronik sigara içen yüzlerce kişide rastlanılmış bir rahatsızlık olduğundan gerçekleşen 7 ölümün de elektronik sigara yüzünden olduğu düşünülüyor.

Ölümler, rahatsızlığa sahip olan 40 yaş ve üzeri kişilerde gerçekleşiyor. Tulare Eyaleti Halk Sağlığı Yetkilisi Dr. Karen Haught, “Üzülerek Tulare Eyaleti’nde elektronik sigara yüzünden gerçekleştiğini düşündüğümüz bir akciğer hastalığı yüzünden bir vatandaşın hayatını kaybettiğini rapor ediyoruz. Bu, eyaletteki 3. akciğer rahatsızlığı vakası” açıklamasını yaptı.
Belirtiler de yaralanmalar da çok benzer:

Ortaya çıkan bu vakalardaki yaralanmalar ve belirtiler, birbirine çok benzer izler taşıyor. Genellikle bu vakalardaki hasta insanlarda ateş, ishal, nefes alma zorluğu ve şiddetli göğüs ağrıları görülüyor. Yerel ve bölgesel sağlık yetkilileri, bu tür belirtilere karşı insanları uyarıyor ve konu üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerini söylüyor.

Vakaların çoğunda kişilerin durumu gün geçtikçe kötüleşiyor. Hatta hastaneye kaldırılan hastalar, nefes almak için suni solunum cihazlarına ihtiyaç duyuyorlar. Şimdiye kadar 380 kişide görülen bu akciğer rahatsızlıkları, 7 kişinin canına mal oldu. Genellikle yetişkin insanlarda görülen bu hastalığın bazı gençleri de etkisi altına aldığı rapor ediliyor.

Kaynak: https://www.slashgear.com/california-public-health-officials-report-seventh-vaping-related-death-17591991/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap