Elektrikten Tasarruf İçin Yeni Yöntem! 200 liralık Elektrik Faturası 50 liraya kadar düşüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Elektrikten Tasarruf İçin Yeni Yöntem! 200 liralık Elektrik Faturası 50 liraya kadar düşüyor

0

Elektrikten tasarruf etmek için bir an önce harekete geçin. Bu yöntemi uygulayan herkes rahatladı. Elektrik faturasını yüzde yetmiş beş oranında indirecek yöntem ne? Uzman açıkladı, herkes hayret etti. Meğerse…

Elektrik faturası iyice kabardı. Artık soğukların gelmesi ile kombi yedi gün yirmi dört saat çalışıyor. Evlerden de çıkılmayınca elektronik eşyalar ister istemez kullanılıyor. Hele evden çalışanların işi ise epey zor. Bu nedenle daha sene başında gelen zamların ardından vatandaş tasarrufun yolunu arıyor.

Fakat elektrikten tasarruf etmek için yanlış bilinen bir gerçek mevcut. Hemen hemen hepimiz artık elektrikten tasarruf için bazı önlemlerin ne olduğunu biliyoruz.

 
Elektrik tasarruflu ampuller, bulaşık ya da çamaşır makinesini dolmadan çalıştırmamak, gündüze oranla gece elektrik tüketimini yoğunlaştırmak gibi. Ancak bunlardan sonuncusu hakkında ne kadar eminiz? Elektrik tarifenizi abonelik açtırırken eğer gece daha ucuz işlemesi için doğru tercihi yapmadıysanız alarm kurarak çamaşır makinesi çalıştırmanın faturanıza hiçbir yararı olmamıştır.

Çünkü saat 22.00 ile 06.00 arasında tüketilen elektriğin daha ucuz olması için tarifenizi doğru seçmeniz gerekmekte.
Milliyet Gazetesi’nden Songül Hatırasu’ya konuşan Kolen Enerji’nin Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt konuya açıklık getirdi. Elektrikten gerçekten tasarrufu sağlayan bu yöntem ile faturalarda gözle görülür bir düşü sağlanmakta. Ancak bunu için doğru tarife seçilmeli.

Tarife seçimi ile birlikte bilinçli kullanım önemli

Karayurt’un belirttiğine göre abonelikte karşınıza iki seçenek çıkıyor. Tek zamanlı ya da çok zamanlı şeklindeki bu tarifelerden tek zamanlıda günün her saatinde harcadığınız elektrik aynı miktarda ücretlendiriliyor. Ancak çok zamanlı elektrik seçiminde üç farklı ücretlendirme söz konusu. T1,T2 ve T3 olarak adlandırılan bu tarifelerde T1 olarak adlandırılan tüketimde birim fiyatı gündüz için bellidir. T2 ise en pahalı elektriğin tüketildiği zaman dilimleridir ve yazın bu saatler 18:00 ile 23:00, kış döneminde ise 17:00 – 22:00 arasındadır. T3 ise en ucuz fiyatlandırma olarak karşımıza çıkıyor ve saat 22.00‘dan sabah 06.00′a dek sürüyor. Bu tarife seçildiyse çamaşır, bulaşık gibi makine kullanımlarını gece gerçekleştirmek gerekiyor.

İki yüz liralık fatura nasıl elli liraya düşer?

Hatırasu’nun Karayurt’a yönelttiği 200 liralık faturanın nasıl 50 liraya düşürüleceği sorusuna yanıtı is sadece tasarruf oldu. Elektrikten tasarruf için yapılması gereken ilk şey şahsi olarak kullanımı en aza indirgeyecek davranışlar edinmek. Bunun yanında ucuz diyerek elektronik eşyaların tasarruf etmeyen modellerin çok fazla elektrik harcadığına dikkat çeken Karayurt, vatandaşı A kalitenin yanında ne kadar artı (+) varsa o kadar iyi diyerek tasarruflu beyaz eşya almaya yönlendirdi.

kaynak: https://www.ulusalpost.com/elektrikten-tasarruf-icin-yeni-yontem-200-liralik-elektrik-faturasi-50-liraya-kadar-210335h.htm

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap