Elektrikli Otomobiller İçin Yeni Vergi Düzenlemesi Yayınlandı: Vergi Sınırı 550 Bin TL Artırıldı
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Elektrikli Otomobiller İçin Yeni Vergi Düzenlemesi Yayınlandı: Vergi Sınırı 550 Bin TL Artırıldı

0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan 6885 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli otomobillerdeki ÖTV matrahları güncellendi. Bu güncelleme, bazı modellerde fiyat düşüşüne yol açabilir.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, elektrikli otomobil satın almak isteyen vatandaşlarla ilgili çok önemli bir Cumhurbaşkanı Kararı ile geldi. 6885 sayılı bu karar kapsamında elektrikli otomobillerde yeni bir matrah düzenlemesine geçildi. Bu ÖTV matrah düzenlemesi ile bazı elektrikli otomobiller için matrah üst limitleri artırıldı. Gelin hep birlikte bu kararın detaylarına bakalım.

Bugüne dek uygulanmakta olan elektrikli otomobil ÖTV matrah düzenlemesine göre motor gücü 160 kW‘ın altında olan araçlar, eğer matrahları 700 bin TL ve altında ise yüzde 10 ÖTV’ye tabi oluyorlardı. Şimdi bu tutar 1 milyon 250 bin TL‘ye kadar yükseltildi. Yani vergisiz fiyatı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar olan 160 kW altı elektrikli otomobillerde bundan sonra yüzde 10 ÖTV uygulanacak. Bu sadece giriş seviye elektrikli otomobillerin fiyatlarında düşüş görebileceğiz.

Daha büyük motorlu elektrikli arabalar da ucuzlayacak!

Bugüne kadarki düzenleme, motor gücü 160 kW’ın üzerindeki elektrikli otomobiller için 750 bin TL’yi sınır kabul ediyordu. Vergisiz fiyatı 750 bin TL’nin altında olan araçlardan yüzde 50, 750 bin TL üzerinde olan araçlardan yüzde 60 ÖTV alınıyordu. Bugünkü düzenleme ile 750 bin TL sınırı 1 milyon 350 bin TL‘ye yükseldi. Bu otomobillerdeki ÖTV oranları ise değişmedi. 160 kW ve daha güçlü bir elektrikli araba alan vatandaş, vergisiz fiyatı 1 milyon 350 bin TL’ye kadar olan modeller için yüzde 50, diğer modeller için yüzde 60 ÖTV ödeyecek.

Resmi Gazete’deki düzenleme şu şekilde:

resmi gazete ötv matrah düzenlemesi

Yeni ÖTV düzenlemesinden etkilenmesi muhtemel modellerden bazıları şu şekilde:

 • Hyundai Kona (100 kW)
 • Mini Cooper SE (137 kW)
 • Skywell ET5 Premium Plus (150 kW)

Resmi Gazete’deki düzenlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir