Eczanelerde ilaç sıkıntısı Zam öncesi bazı ilaçlar yine yok bulunmuyor
  1. Ana Sayfa

Eczanelerde ilaç sıkıntısı Zam öncesi bazı ilaçlar yine yok bulunmuyor

0

Eczanelerde ilaç sıkıntısı Zam öncesi bazı ilaçlar yine yok maalesef bulunmuyor. Eczanelerde  çalışanlar ilaç yok derken diğer çalışan personelin gözünün içine bakıyor. İlaç varlığı depolardan sorgulandığında alınan cevap döviz kurundan dolayı ilacın bulunmadığı şeklinde.

Peki şiddetle ilaca ihtiyaç duyan insanlar ne yapacak? Yaşamlarını nasıl devam ettirecek. Yemek içecek olsa hadi yarısını yer içer idare edersin. Ancak sağlık konusunda yarısı ile idare edilir diye bir anlatım ve kavram olmadığı gibi kullanımda olamaz.

Sağlık bakanlığı prosedür gereği konuya el atacak da sorun ivedilikle çözülecek! Bekle vatandaş bekle.. Sen ölmezsen neler beklemedinki bu ilaç yokluğu seni yok etsin..

Kısa bir süre önce,  Şubat 2018 sonunda ilaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 zam geliyordu. İddiaya göre, bazı firmalar bu dönemde piyasaya ilaç vermiyor, Bazı kanser, tansiyon, göz, solunum yolu ilaçlarını eczanelerde bulmak zor oluyordu. Aslında tüm bunlar iddiadan da öte gerçek yaşanmış yaşanan konular.

Kendimden basit bir örnek vereyim, bugün 05.06.2018 Salı kullandığım bazı solunum, Allerji, Kolestrol ve soğuk algınlığı ilacı almam gerekiyordu. Sağlık ocağı Aile doktorumuza kontrol ve sonrası ilaçları yazdırmam gerekiyordu. Ne yazık ki büyük geçmiş olsun Doktorumuzda hastalanmış bir hafta istirahat almış.

Eczanemizden imkanlar dahilinde ilaçları alabilirliği yokladığımda ellerinde ilaçların olmadığını ve hatta benim yanımda iken depo sorgulaması yaparak ilacın depoda da olmadığı haberini almış bulundum.

Birçok eczaneden almam gereken ilaçları sorguladığımda maalesef ilaçların olmadığını gördüm. Uzun bir arayış sonucunda 30 km. şehir dışında tesadüf alabileceğim ilaçalrın bir Eczanede olduğunu öğrendim. O gün para ile ilaç aldım.

Ve şu cümleyi gönül rahatlığı ve vicdanım sızlamadan bu ve benzeri yönetimler için söylüyorum.

“Allah sizi affetsin, Bu ve diğer dünyada sorarlarsa hakkımı helal etmiyorum, Biran önce doğru ve gerçekleri görmeniz için sizi “Allaha” havale ediyorum. Umarım yaşamanız gereken en kötü ve acı olayları yaşar tadar bu milletin çektiklerine biraz olsun değer verirsiniz. Aşağıda okuyacağınız makale, Ntv.com web sitesinden bir alıntıdır.

Okuyun:
“Tansiyon ilaçlarında, ağrı kesicilerde, göz damlalarında. Hatta çok yeni yaşadığımız bir örnek: 2 gün önce bir arkadaşımıza göz tansiyonu için bir damla lazım oldu. İstanbul’da yaklaşık 150 eczane aradık, bulamadık. Yalova’dan temin ettik bir tane.”

Bu sözlerin sahibi ve ilacı arayıp da bulamayan, sıradan bir kişi değil, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu.

Yaklaşık 2 aydır Türkiye genelinde bazı ilaçları bulmakta sorun yaşanıyor.

Eczacı, Ömer Hayıroğlu, “Şu anda en çok kanser ilaçlarında, tansiyon ilaçlarında, göz ilaçlarında ağırlıklı olarak sıkıntı var” derken, Eczacı Oğuz Marangozoğlu ise şöyle konuşuyor:

“Çoğu ilacı bulamıyoruz, özellikle solunum yolu ilaçları. Hastalara, ‘yok’ diyoruz. Daha doğrusu bize sorduklarında ne diyeceğimizi bilemiyoruz. ‘Ne yapalım, bunu nereden bulalım’ diyorlar. Biz çaresiz kalıyoruz eczacı olarak.”

20 Şubat’ta dövizdeki yükselişe bağlı olarak ilaçlara zam gelecek. Fiyatların yüzde 20 artacağı belirtiliyor. İddiaya göre, zam gelene kadar, bazı firmalar, daha pahalıya satmak için ilaçları piyasaya vermiyor.
SORUN NASIL GİDERİLİR?

Her yıl fiyat artışlarında bu sıkıntının yaşandığını belirten eczacılar, “Bizce sıkıntı şu; ilaç fiyat kararnamesine göre Sağlık Bakanlığı 45 gün önceden bu tarihi belirlemek, duyurmak zorunda kalıyor. Bu süre uzun. Bunu 5 gün, bir haftaya çekseler, bu sorunu yaşamayacağız” görüşünde.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise yazılı bir açıklama yaptı. Kanser ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ithal ilaçların temininde sıkıntı olmadığı vurgulandı. Veee, haberin zıırrt kısmı.. Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri aldığı belirtildi. Her ne anlama geliyor ve yaraları sarıyorsa…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap