E-Mail Hesabınız Güvende mi Kontrol Edebilirsin!

Siz de İngiltere, Avustralya Siber Güvenlik Merkezlerinin takip ettiği siteden e-mail hesabınızın reklam veya kötü amaçlı nedenlerle kullanılmak üzere başka kişilerin eline geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

Farklı sitelerde üyelik oluştururken genellikle e-mail hesabınızı girmeniz ve bunu doğrulamanız istenir. Daha sonra ihale ile satmak veya güvenlik açıkları gibi olaylar sonucu hesap adlarınız başka kişilerin eline geçebiliyor. Bu durum genellikle çok fazla reklam maili almanıza yol açsa da, bazen hacklenme gibi durumlar olabiliyor.

İngiltere ve Avustralya’daki Siber Güvenlik Merkezleri Have I Been Pwned sitesinden mail adreslerini kontrol ederek bu durumla ilgili bilgi alıyorlar. Buradaki linkten siteye girdikten sonra tek yapmanız gereken mail adresinizi yazmak. Kontrol işlemleri tamamen ücretsiz, ancak isterseniz topluluğa bağış yapabilir veya otomatik kontrol için ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce ülkelerde bu kontroller her hesap uzantısı için ayrı ayrı gerçekleştiriliyordu. Ancak İngiltere ve Avustralya Siber ​​Güvenlik Merkezleri herhangi bir .gov.uk veya .gov.au alanını arayabilmesi için bu hizmeti özel olarak ayarladı ayarladı. Bu sayede hükümetler tek bir alan uzantısı yazarak her departman için ayrı ayrı arama yapmadan güvenliklerini denetliyorlar.

Hesabınız bir kere bu tarz açıklardan ve ihalelerden dolayı paylaşıldıysa, tek çareniz yeni bir hesap oluşturmak. Aksi taktirde hacklenmeseniz dahi spam maillerinden kurtulmak için anti spam korumaları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Daha önce paylaştığım hesapta ise herhangi bir güvenlik açığı bulunmuyor. Peki, sizin mail adresiniz düşündüğünüz gibi güvende mi?

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnstagram’da Sesli ve Görüntülü Konuşma Özelliği

Bel ve Boyun Fıtıklarına Ameliyatsız Çözüm