E-Devlet uygulaması Ardından Şİmdi de E-Belediye Uygulama Projesi Başlıyor
  1. Ana Sayfa

E-Devlet uygulaması Ardından Şİmdi de E-Belediye Uygulama Projesi Başlıyor

0
İçişleri Bakanlığı’nın duyurduğuna göre ülke çapındaki tüm belediyeler, 2020 yılına kadar e-Belediye sistemine giriş yapacak ve bu sayede yerel hizmetler çevrimiçine taşınacak.

İçişleri Bakanlığı, belediyecilik konusunda yeni bir boyuta geçilmesini sağlayacak e-Belediye sistemini hayata geçirdi. Ülke çapındaki tüm belediyeler, önümüzdeki yıla kadar bu sisteme dahil olacak ve belediyelerin sağlayacağı yerel hizmetler çevrimiçi ortam üzerinden gerçekleştirilebilecek. Tamamen ücretsiz olarak sunulacak bu hizmet sayesinde yılda 3 milyar TL tasarruf edilmesi planlanıyor.

e-Belediye Bilgi Sistemi Projesi ile birlikte belediyelerin tek bir veri tabanında, ortak altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesi sağlanacak. Bu sayede hem bürokrasiye harcanan vaktin azaltılması hem de işlemlerin basitleştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca kamu kurumları ile yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımı yapılabilecek.

Bu sistem sayesinde Dünya Banka’sının iş yapılabilirlik listesinde Türkiye’nin 30 sıra birden yükselmesi öngörülüyor. Sağlaması beklendiği 3 milyar TL tasarruf ile bu proje, şu anda Türkiye’nin en büyük projesi konumunda. Sistem üzerinde kullanılan Elektronik Belge Yönetim Sistemi bütçeden 2.274.124 TL harcarken, 7.936.693 TL’lik bir tasarruf şimdiden gerçekleşti.

Mobil uygulama da bulunacak

Sisteme sadece tarayıcı üzerinden değil mobilden de erişebileceksiniz. Geliştirilecek mobil uygulamalarla birlikte vatandaşa daha fazla kolaylık sağlanması planlanıyor. 

 Bu proje de İçişleri Bakanlığı bünyesinde geliştiriliyor ve projeyi bizzat Bakanlık personeli geliştiriyor. Projenin bir güzel yanı da uygulamanın açık kaynak koduyla yazılması, bu sayede her açıdan kolaylık sağlayan ve gelişmeye açık bir uygulama olması planlanıyor.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bakanlik-duyurdu-2020de-hizmete-girecek-41335456

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap