e-Devlet, TC kimlik numarası kısıtlama özelliğini hayata geçirdi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

e-Devlet, TC kimlik numarası kısıtlama özelliğini hayata geçirdi

0

 Devlet hizmetlerini bir çatı altında toplayan e-Devlet, milyonların hayatını koruyacak ve kolaylaştıracak bir özellik getirdi.

Milyonlarca insanın kullandığı ve devletle ilgili işleri internet üzerinden hallettiği eDevlet sistemine tüm kullanıcıları etkileyen bir özellik geldi. 2006 yılında kurulan ve Kasım ayı itibariyle 57 milyondan fazla kullanıcısı bulunan sistemde, insanların ihtiyaç duyabileceği özellikler sürekli olarak test ediliyor. Bu gün eklenen özellik ise, TC kimlik numaralarının kilitlenmesini sağlıyor.

İnternet erişimi olan vatandaşların hemen hemen hepsi tarafından kullanılan ve hayatı kolaylaştıran e-Devlet, yeni özelliği ile sizden habersiz işlem yapılmasını engelliyor. Posta’nın haberine göre TC Kimlik numarasını kısıtlama özelliği ile büyük tehlikelerin önüne geçiliyor.

e-Devlet’te TC kimlik numarası kısıtlama dönemi

Gittikçe güvensiz bir hale gelen internet, kullanıcıların hemen hemen tüm bilgilerini içerisinde barındırıyor. İzinli izinsiz tüm bilgilerinizin yer aldığı internet aleminde kredi kartından tutunda kimlik bilgilerinize kadar hemen hemen her şey kötü niyetli insanların eline geçebiliyor. Ancak yeni TC kimlik numarası kısıtlama özelliği, kimlik bilgileriniz ele geçirilse dahi işlem yapılmasını engelliyor.

Vatandaşların kimlik bilgilerini eline geçiren kötü niyetli kimseler, kimlik bilgilerini kullanarak kişinin iradesi dışında şirket açıyor, yurttaşı ticari işletmelere ortak/yetkili olarak ekleyebiliyor. Bu durum da kişiye büyük sorunlar açıyor. Bu duruma tedbir alan yetkililer, e-Devlet’e ekledikleri TC kimlik numarası kısıtlama özelliği ile irade dışı işlemleri engelliyor.

eDevlet üzerinden yapılan kısıtlama işlemi ile siz kısıtlamayı kaldırana kadar TC kimlik numaranız ile işlem yapılamıyor. Yani eğer bu özelliği aktif ederseniz, kimlik bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilse de sizden habersiz herhangi bir şirket açamıyor, şirkete ortaklık kuramıyor.

Daha öncesinde bu durumları engelleyebilmek için ticaret sicili müdürlüklerine başvurulması ve müdürlüklerce MERSİS’teki kimlik numaraları üzerine kısıtlama konuluyordu. Oldukça zahmetli ve zaman alıcı bu işlem, artık saniyeler içinde e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Siz de e-Devlet üzerinden Kurumlar menüsüne, buradan da Ticaret Bakanlığı’nın sayfasına girebilir, “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” seçeneğinden TC kimlik numaranıza kısıtlama koymak için başvuru yapabilirsiniz.

Peki siz bu özellik ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu özellik sizin işinize yarayacak mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir