Dünyanın İlk Yüz Tanıma Sistemli Otomobili: Genesis GV60!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

 Dünyanın İlk Yüz Tanıma Sistemli Otomobili: Genesis GV60!

0

Dünyanın ‘Yüz Tanıma Sistemiyle Açılan’ İlk Otomobili Asfalta Çıktı: Karşınızda 2023 Genesis GV60

Hyundai’ın lüks markası Genesis’in GV60 isimli crossover modeline yüz tanıma sistemi entegre edildi. Avrupa pazarında satılacak otomobil, dünyada ilk kez FaceID benzeri bir sistemi tüketiciye ulaştıracak.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’ın lüks otomotiv markası olan Genesis, dünyada bir ilke imza attı. Şirketin 2023 model GV60 isimli crossover modeli, dünyada ilk kez yüz tanıma sistemiyle açılan otomobili olacak. Yüzünü araca gösterecek olan sürücü, aracın kilidini bu teknoloji sayesinde açmış olacak.

Genesis’in FaceID benzeri teknolojisine “Face Connect” ismi verildi. Teknolojiden faydalanmak isteyen bir tüketicinin, aracını satın aldıktan sonra sadece bir kez anahtar kullanması, daha sonra da yüzünü Face Connect sistemine tanımlaması gerekecek. Bu tanımlamadan sonra aracın kilidini açmak ve motoru çalıştırmak, anahtara gerek kalmadan yapılabilecek.

Avrupa pazarında satılacak!

 

Genesis tarafından yapılan açıklamalara göre yüz tanıma sistemine sahip GV60, Avrupa pazarında satışa çıkmış durumda. Şimdiden ön sipariş verilebilen otomobilin teslimatları, önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirilecek.

Peki bu teknoloji yeterince iyi mi?

 

Genesis’e göre crossoverda bulunan yüz tanıma sistemi, oldukça basit bir çalışma mantığına sahip ve oldukça güvenli. Yapılan açıklamaya göre kapıların arasına denk gelen ve B sütunu olarak da isimlendirilen yere bakmak, GV60’ın yüz tanıma özelliğini kullanmak için yeterli olacak. Şirket, bu sistemin özellikle de eller doluyken veya fiziksel aktivitelerden sonra avantajlı olacağını söylüyor.

Ancak burada kış mevsiminin etkilerinden bahseden kimse yok. Neticede Avrupa, kışın kar yağışı alan bir bölge. Aracın dışı buz tuttuğunda bu sistem nasıl çalışacak? Aynı soruyu yağmurlu havalarda ıslanacak yüz tanıma sistemi için de sorabiliriz. Bu soruların cevabı ne yazık ki yok
Kaynak:https://www.motor1.com/news/626326/2023-genesis-gv60-face-recognition-keyless/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir