Dünyanın İlk Telefonla Çalışan COVID-19 Testi Onay Bekliyor

Dünyanın İlk Telefonla Çalışan COVID-19 Testi, FDA Onayı Bekliyor

Dünyanın İlk Telefonla Çalışan COVID-19 Testi, FDA Onayı Bekliyor
Dünyanın İlk Telefonla Çalışan COVID-19 Testi, FDA Onayı BekliyorKroger Health, dünyanın ilk gücünü telefondan alan COVID-19 testini geliştirdi. Geliştirilen yeni test, gücünü akıllı telefonlardan alacak ve akıllı telefonların yapay zekâsını kullanarak saniyeler içerisinde testin sonucunu verecek. Geliştirilen yeni test, FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay bekliyor.

COVID-19 salgını nedeniyle test yaptırmak adeta bir zorunluluk haline geldi. Özellikle en ufak bir öksürük veya nefes darlığı bile insanları COVID-19 hastalığının bir belirtisiymiş gibi korkutuyor ancak vatandaşlar bundan çok da emin olamıyor. Testin sonuçlarından korktuğu için hastaneye gitmek istemeyen veya hastanelerde dolaşabilecek hastalıklardan korkan vatandaşlar da test yaptırmak için hastaneye gidemiyor.

Kroger Health sağlık şirketi de hastaneye gitmekten çekinenler için yepyeni bir COVID-19 test kiti üretti. Bu test kiti, gücünü akıllı telefonlardan alıyor. Evet, yanlış duymadınız; Kroger Health şirketinin ürettiği yeni COVID-19 test kiti, gücünü akıllı telefonlardan alacak ve test sonucunu belirlemek için akıllı telefonların yapay zekâsından yararlanacak.

Yeni test kiti FDA onayı bekliyor:

Kroger Health tarafından geliştirilen yeni test kiti, normal test kitleri gibi burundan örnek alacak. Ancak sistemin farklılığı, test sonucunun verilmesi için gerekli olan alette ortaya çıkacak. Klinik bir cihazın yanı sıra bu test kitini kullanan kişiler, aldıkları örnekleri akıllı telefonların yapay zekâsı sayesinde öğrenecek. Yapay zekâ örneklerini saniyeler içerisinde analiz edip kullanıcılara sunabilecek. Böylelikle hem testi yapan kişiler hastaneye gitmek zorunda kalmayacak, hem de saniyeler içerisinde sonucu öğrenebilecek.

Elbette fikir olarak düşününce harika olan bu test kitinin ne kadar güvenilir olduğu tartışılır zira olay klinik bir cihazdan akıllı telefona taşınıyor. İşte burada da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) devreye giriyor. Test kiti, şu anda FDA’da test aşamasında ve onay bekliyor. Eğer onay alabilirse COVID-19 testlerini evde yapabileceğiz.

kaynak: https://www.tomsguide.com/news/worlds-first-phone-powered-covid-19-test-up-for-fda-approval
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok fazla sekme ile çalışıyorsanız, bu gizli özelliği açarak Chrome'un sekme çubuğunu kaydırmalı hale getirip sekmeleri daha iyi yönetebilirsiniz. İşte bunu yapmanın yolu..

Chrome’un İçerisinde Gizlenen Gizli Sekme Özelliğini Etkinleştirin

Kendine dalmaçyalı kürklerinden bir manto dikmeye çalışan ve bu uğurda da başına gelmedik kalmayan ikonik Disney kötüsü Cruella De Vil, Cruella adlı filmle beyazperdeye dönüyor. Başrolde ise Emma Stone yer alıyor. Filmin ilk fragmanı yayınlandı.

Emma Stone’lu Cruella Filminden İlk Fragman Geldi