Dünyanın İlk ‘Sprey Koronavirüs Aşısı’ Kullanım Onayı Aldı
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Dünyanın İlk ‘Sprey Koronavirüs Aşısı’ Kullanım Onayı Aldı

0

Çin merkezli CanSino Biologics adlı biyoteknoloji şirketi tarafından geliştirilen sprey şeklindeki koronavirüs aşısına kullanım onayı verildi. Aşı, dünyanın ilk iğnesiz koronavirüs aşısı oldu.

2019’un sonunda ortaya çıkan ve tüm dünyayı felç eden COVID-19 salgını, aşılamanın etkisiyle birlikte ölümcüllüğünü büyük oranda yitirse de halen yaygın bir şekilde bulaşmaya devam ediyor. Uzmanlar, virüse karşı önlem çalışmalarını sürdürürken bugün Çin’den dünyada bir ilk olacak haber geldi.

Çin, dünyanın ilk iğnesiz koronavirüs aşısının kullanımına onay verdi. Çin merkezli ConSino Biologics tarafından geliştirilen aşı, Çin’de kullanılan aşılarla aynı içeriği taşıyor. Fakat aşı, insan vücuduna iğne yoluyla değil, burun spreyi şeklinde sokuluyor. Aşının formülü, insan vücudunun virüsü tanımasını sağlayacak genetik materyaller de içeriyor.

Tek dozla COVID-19’a karşı %58 oranında koruma sağlıyor:

Paylaşılan detaylara göre aşı, koronavirüs hakkında vücuda bilgi sunmak için virüsün soğuk algınlığı virüsünün zararsız bir versiyonundan faydalanıyor. Aşı, Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı verilere göre tek doz ile COVID-19’un ciddi etkilerinden %92 oranında koruma sağlarken, hastalığın kendisinden de %58 oranında koruma sağlıyor.

Aşının klinik çalışmalarında elde edilen veriler, sprey şeklindeki aşının Asya bölgesinde kullanılan aşıların iki dozda sunduğu koruma kadar koruma sağladığını da gösterdi. Öte yandan daha önceki grip dönemleri, sprey şeklindeki aşının iğneyle yapılan aşılara göre daha az koruma sağladığını göstermişti. Yeni koronavirüs aşısının tam olarak ne kadar etkin olduğuysa kullanımının yaygınlaşmasıyla belli olacak.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/the-worlds-first-needle-free-covid-vaccine-just-got-approved-in-china 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir