Dünyanın İlk Robot CEO’su Göreve Başladı
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel

Dünyanın İlk Robot CEO’su Göreve Başladı

0

 

Dünyanın İlk Robot CEO’su Göreve Başladı: 10 Milyar Dolarlık Şirketin Başına Geçti!

Çin merkezli oyun şirketi NetDragon Websoft, dünyanın ilk robot CEO’sunu atayan şirket oldu. İnsansı robot, bir bedene sahip olmadan tamamen sanal ortamdan şirketi yönetecek.

Tesla ve Xiaomi gibi pek çok teknoloji şirketi insansı robotlar üzerinde çalışmalarını sürdürürken, geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir yerden çarpıcı bir haber geldi. Yaklaşık 10 milyar dolar değere sahip olan Çin merkezli oyun geliştiricisi NetDragon Websoft, şirketin yan kuruluşunun yeni CEO’luğuna yapay zekâ destekli bir insansı robotun atandığını açıkladı.

‘Ms. Tang Yu (Bayan Tang Yu)’ olarak isimlendirilen robot, herhangi bir fiziksel bedene sahip olmayacak. Robot, tamamen sanal ortamda varlığını sürdürecek. Robot, Fujian NetDragon Websoft şirketinin bundan sonraki en kıdemli yöneticisi olacak. Şirketin tüm operasyonu, robotun sorumluluğunda olacak.

Robot, şirkette tam olarak neler yapacak?

İnsansı robot Tang Yu, şirket tarafından paylaşılan açıklamaya göre şirketin süreç akışını düzene sokacak, iş görevlerinin kalitesini artıracak ve genel yürütme hızını geliştirecek. Bununla birlikte günlük operasyonlarda rasyonel karar vermeyi desteklemek ve daha etkili bir risk yönetim sistemi sağlamak için gerçek zamanlı bir veri merkezi ve analitik araç olarak hizmet sunacak.

Şirketin CEO’luğuna bir robotun atanması hakkında yorum yapan NetDragon Başkanı Dr. Dejian Liu, yapya zekânın kurumsal yönetimin geleceği olduğuna inandıklarını açıkladı. Liu, gelecekte metaverse tabanlı bir çalışma topluluğu olmayı hedeflediklerini belirterek Tang Yu’ya hayat veren algoritmayı geliştirmeyi sürdüreceklerini paylaştı.

 

Kaynak: https://www.prnewswire.com/news-releases/netdragon-appoints-its-first-virtual-ceo-301613062.html


Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap