Dünyanın en büyük uçağı yeniden göklere dönüyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Dünyanın en büyük uçağı yeniden göklere dönüyor!

0

Dünyanın en büyük uçağı olan Antonov AN-225 Mriya’nın yeniden göklere çıkması için bir kampanya başlatıldı.

Dünyanın en büyük uçağı olan Antonov AN-225 Mriya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk günlerinde büyük hasar almıştı. Genellikle büyük kargo uçakları üretmesi ile bilinen Antonov şirketine ait ola uçak, bombalamalar sırasında hangardayken zarar görmüştü. Şimdi ise bu efsanevi uçak için yeni bir girişim başlatılmış durumda.

Flight Simulator ile uçağın yapım aşamasına destek olmak mümkün

O günden bu yana haber alınamayan Antonov AN-225 Mriya, şu an için Microsoft Flight Simulator üzerinden de olsa tekrar havalanabilecek. Dahası, simülatör üzerinden bu eklentiyi satın aldığınız takdirde, hasar alan uçağın tekrar yapım sürecine katkıda bulunabileceksiniz.

Ukrayna yapımı olan Mriya, altı motorlu ultra ağır bir jet nakliye uçağı olarak öne çıkıyordu. Şimdiye kadar yapılmış en ağır uçak olan AN-225, 88 metrelik kanat açıklığı ile bu konuda da liderliği üstleniyor. İlk uçuşunu 1988 yılında gerçekleştiren Mriya, Sovyet uzay mekiği, tank, dizel lokomotif ve onlarca araba gibi büyük yükleri aynı anda taşımak için tasarlanmıştı.

Bu uçaktan bir ikincisinin yapılması da planlar dahilindeydi ancak uçak tamamlanamadı. Önümüzdeki süreçte ise hasar alan Mriya‘nın parçalarını ve tamamlanmamış gövde elemanlarını kullanarak uçağı yeniden inşa etmenin planları yapılıyor. Bu projenin 500 milyon doların üzerinde bir maliyete sahip

olacağı öngörülüyor.
 

Antonov An-225 Mriya’nın Microsoft Flight Simulator versiyonu, Xbox Aviators Club da dahil olmak üzere yedi farklı giydirme ile kullanılabilecek. Bilgisayar sürümünde kullanıma açılan yeni uçak yakın zamanda Xbox Series X/S ve bulut sürümlerinde de kullanılabilecek. Simülatörde Mriya ek paketi 20 dolarlık fiyat etiketine sahip. Toplanan tüm gelir ise Antonov Corporation‘ın Mriya yeniden üretilme projesinde kullanılacak.
Simülatördeki Mriya’nın arkasındaki ekip olan iniBuilds, forumlarında uçakla ilgili bir kılavuz ve diğer ayrıntıları da yayınlamış durumda. Peki siz dünyanın en büyük uçağı olan Antonov AN-225 Mriya hakkında hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir