Dünya Sağlık Örgütü, Marburg Virüsüyle İlgili ‘Salgın’ İlan Etti
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü, Marburg Virüsüyle İlgili ‘Salgın’ İlan Etti

0

 

Dünya Sağlık Örgütü, Gana’da görülen vakaların tespitinin ardından Marburg virüsüyle ilgili salgın ilan etti. Daha önce Gine’de görülen virüs, bu defa Gana’da iki kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Geçtiğimiz günlerde Marburg adı verilen bir virüsün, Gana’da tekrar ortaya çıkmış olabileceği ortaya çıkmıştı. Marburg virüsü, daha önce ilk kez geçtiğimiz yıl Gine’de ortaya çıkmış ve bunun ardından başka bir vaka tespiti yapılmamıştı. 

Dünya Sağlık Örgütü, bugün yaptığı açıklamayla Gana’da Marburg virüsüyle ilgili salgının ilan ettiğini duyurdu. Virüsün salgın olarak ilan edilmesi için beklenen testlerin bugün pozitif çıktığı açıklandı. 

Olası yeni bir salgına karşı hazırlıklar başladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamalarda Gana’da iki hastada görülen Marburg virüsüyle ilgili salgın ilan edildiğini ve salgının daha fazla büyümemesi için hazırlıklara başlandığını duyurdu. DSÖ, temas yoluyla bulaşan virüsten dolayı hayatını kaybeden iki hastanın hastaneye başvurduğu anda ilk semptomlarının ishal, ateş, bulantı ve kusma olduğunu belirtti.  

1967’den bu yana çok sayıda Marburg virüsüne maruz kalan insan olduğunu biliniyor. Ancak virüsün yeniden ortaya çıkması ve bir salgına dönüşmesi konusunda gerekli önlemlerin şimdiden alınmaya başlandığı bildiriyor. Bununla birlikte DSÖ, virüsün temas yoluyla bulaştığı ve bu şekilde yayıldığını bildiriyor.  

 

Kaynak: https://www.reuters.com/world/africa/ghana-confirms-two-cases-highly-infectious-marburg-virus-2022-07-17/

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir