DuckDuckGo kullanıcılarına Microsoft şoku:
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

DuckDuckGo kullanıcılarına Microsoft şoku:

0

Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo’nun Microsoft ile gizli bir anlaşması mı var?

 

Gizlilik odaklı olmasıyla ön plana çıkan arama motoru DuckDuckGo, Microsoft ile gizli bir kullanıcı izleme anlaşması yapmakla suçlanıyor.

DuckDuckGo’nun sistemini inceleyen güvenlik araştırmacıları, Microsoft ile gizli bir izleme anlaşması keşfettiler. Güvenlik ve gizlilik odaklı bir firma olan DuckDuckGo kullanıcıların aramalarını ve davranışlarını izlemediğini, bu verileri özelleştirilmiş reklamlar için kullanmayacağını söyleyerek pazarda pay elde etti. Ve doğal olarak bu son keşif, işleri biraz karıştırıyor.

DuckDuckGo, arama motoruna ek olarak bir de aynı isimli bir mobil tarayıcıya sahip. Bu tarayıcı üçüncü taraf izleme yazılımlarını engellediğini iddia etse de, güvenlik araştırmacıları Microsoft’un izleyicilerinin bilerek engellenmediğini söylüyor.

DuckDuckGo, Google ve Facebook izleyicilerini engellerken, Microsoft’unkileri serbest bırakıyor. Bu açığı keşfeden güvenlik uzmanı Zach Edwards, ayrıca bing.com ve linkedin.com alanlarının da serbest bırakılmış olduğunu söylüyor.

DuckDuckGo’dan Microsoft açıklaması

DuckDuckGo, bu anlaşmanın sadece mobil tarayıcı için geçerli olduğunu, arama motoru ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı. Ancak yine de kullanıcılar bu haberden pek memnun değiller. Önümüzdeki günlerde bu konuda DuckDuckGo’nun başının fazlasıyla ağrımasını bekleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap